Zajakury

Kategorie >>Jičín>> Zajakury


Vesnice Zajakury patří mezi ty nejmenší, co je ještě možné najít na podrobné mapě okresů. Spadá pod Královehradecký kraj, jmenovitě do okresu Jičín. Hlavní pošta je v Sobotce, což je správní obvod Zajakur a dalších sedmi malých obcí. Adresa do Zajakur je pro optické zmenšení významu obce označena jako Zajakury-Lavice (PSČ 507 43) na počest nedalekých Lavic, které nejsou o mnoho větší. Zajakury spadají pod volební obvod číslo 37. V této vesnici je dle informací z internetu oficiálně 22 poštovních adres. Do obce existuje jedna cesta oficiální, odbočka je zhruba v půli silnice mezi Sobotkou a Markvarticemi (tj. také Příchvojem či Rakovem) a dvě cesty neoficiální. Neoficiální cestou se sem dostanete ze vsi Příchvoj po odbočce ze silnice na konci obce, vedle hřbitova. Touto cestou jezdí mnoho aut a jiných motorových prostředků, slouží jak jézeďákům, tak i civilní dopravě. Druhá přístupová neoficijelní do vsi vede odbočkou z hlavního tahu spojujího Jičín s Mladou Boleslaví a to směrem Obrázekod Jičína za Ohařicemi a to ve vzdálenosti přibližně 1.2 km za označením konce Ohařic.

Od Ohařic projedete přes mostek, přijedete k jediné křižovatce a ve čtvrtce kopce vidíte starší zpustošenou silnici, která přetíná hlavní tah. Po pravé straně se napojuje na vedlejší silnic a po levé straně vede jakoby do polí - to je ta správná jézeďácá cesta do Zajakur. Obě neoficielní cesty bych v blátě, sněhu, dešti doporučoval sjíždět pouze na běžkách, případně sáňkách se psím spřežením a vžy s nabitou kulovnicí.

Za obrázky níže, za něž děkuji mapám.cz. S prominutím jsem si je malinko upravil, nelíbily se mi tam jejcih nápisky.

Málokdo ví, že se v Zajakurech (později v|Trní) žil leginář Josef Řehák. Za protektorátu byly označovány jako :Sajakur, Gem.Lawitz, GBez. Zajakury Ortsteil a několikrát se zde pohybovali a skovávali ojedinělí vojáci osvobozeneckých vojsk. V obci sídlí šikovný podnikatel Martin Zikmund (IČO 65690991), zabývající se výrobou produktů z betonu, sádObrázekry a cementu - zejména prefabrikovaných bloků například pro stavbu bazénů a retenčních nádrží z železobetonu.

Nejbližší hospoda s výborným jídlem se nalézá v Samšině, směr je spodní neoficijelní cestou ze státovky, zhruba 2.5 km od Zajakur. Jsou zde velmi levná jídla (od 35 Kč do 80 Kč za super jídlo) a velmi dobré pivo, též do 15 Kč. Hospoda měnila majitele, doufejme proto, že zachová vysoký standart služeb a ceny nenarostou do závratných výšin.

Nejbližší koupaliště je v Sobotce, Rakově a v Ostružně.

Nejbližší administrativa, benzinka, obchody, kultura, vzdělávání apod. je taktéž v Sobotce.

Zajakury leží na okraji Českého Ráje, nedaleko Prachovských skal, proto je zde velmi výhodná pozice pro investici do stavební parcely s výhledem na její budoucí zůročení v řádu deseti let.

Pár letmých a trošku zajímavých zpráv ze Zajakur z uplynulých let:

4.4.2001 - neznámý muž a žena snědé pleti pod kamufláží pracovníků Červeného Kříže okradli
osmdesátiletého muže o několik tisíc. Bohužel starý pán naletěl podvodníkům, kteří měli
šikovně vymyšlenou historku o finanční platbě ve prospěch starého pána a to v hodnotě 1500 Kč. Dědovi dali 5000 Kč, než našel drobné mu muž snědé pleti odcizil několik tisíc z rezerv, které přirozeně děda nedal do banky, jak to bývalo a sem tam ještě bývá zvykem na malých vesnicích mezi staršími lidmi.


27.5.2002 - Manželský pár z Prahy (M 32 let, Ž 31 let) vnikli do rekreačního objektu a odcizili hotovost 5100 Kč. Poté se vydali krást do Ostružna. Naštěstí je později čapli policisté.

Mimo jiné je dle Zajakur nazvaný nápoj, který se účastnil Mezinárodní soutěže barmanů v Las Vegas roku 2004, způsob přípravy v angličtině, z důvodu nezkreslení českým jazykem viz. níže.

barman : ONDKAV SLAPNICKA
Stir
Drink name: Zajakury
Recipe:
1,0 cl. Fresh Grapefruit Juice
1,5 cl. Georges Monin Melon Syrup
2,0 cl. Fernet Branca
2,0 cl. De Kuyper Red Orange
Dash Melon Juice
Garnish: Fresh Grapefruit. Cherry.
Vloženo: 12.01.2007 19:49
Přečteno:2983
Autor: David Mizera

Hlasů: 12 Hodnocení(jako ve škole): 1.17
 

Komentáře (1)

   -     Nový Komentář