Útoky žraloků na lidi

Kategorie >>Různé>> Útoky žraloků na lidi


Novinářské mýty ala Čelisti. 

Bohužel při brouzdání internetem spočinulo oko mé nevychované na článku, který vydává neprofesionální banda pisálků v Mladé Frontě, přesněji internetové odnože svého papírového kolegy. Co mě zarazilo - článek o útoku žraloka v Austrálii, jmenovitě v Novém Jižním Walesu. Takže o co se přesněji jednalo : citace MF : "Australského potápěče napadl třímetrový žralok bílý. Paryba chytila člověka za hrudník, nešťastníkova hlava se tak ocitla celá v hloubi zubaté tlamy. Muži se ale jako zázrakem podařilo ze žraločích čelistí vyklouznout. Zachránila ho zřejmě zátěžová vesta, s níž si zvíře neporadiObrázeklo." Oki, to je ještě fajn, toť příběh se šťastným koncem, ovšem toť vše, co patří do článku při dané lenosti šmrdláků z redakce.

Opravdická fakta o žralocích. 

Takže pro upřesnění nějaká fakta, která za lenocha doplňuji z databáze ISAF (v překladu International Shark Attack File = mezinárodní databáze útoků žraloka). Databáze patří Floridskému Muzeu, jedná se o pěkně zpracované stránky o ichtiologii http://www.flmnh.ufl.edu/fish/.

Za posledních 15 let došlo k 74 napadeních člověka, způsobených nejpravděpodobněji žralokem (v moři není jen žralok, co si sem tam kousne do člověka, otisk zubů je ovšem rozpoznatelný odbornějším okem ve vět&scarObrázekon;ině případů). Z 74 napadení přežila naprostá většina obětí (ne jak tvrdí MF, že většina útoků končí tragicky) viz. http://www.flmnh.ufl.edu/fish/Sharks/ISAF/ISAF.htm . Obětí bylo (oznámených a potvrzených) 18. Je to dost, ale je to zhruba 1/4 (25%) napadených a to se jedná jen o nahlášené útoky.

Hodně útoků je nehlášených, přestože se zaměstnanci nemocnic snaži hlásit i banální kousnutí žralokem. Naprostá většina útoků žraloka na člověka se odehrává stylem kousnout, odplout. Člověk neni prirozenou potravou žraloka, ten když zjistí přehmat se bez dalšího obtěžování zdekuje v širé moře. Ne vždy tomu tak je, pak je to hodně zlý. Jen malý zlomek lidí zemře na přím&eacObrázekute; zabití nebo tak, že by jej žralok "sežral". Většina lidí vykrvací poškozením tkáně - tepen končetin či na následky způsobené ztrátou krve.

Místa útoků. 

Nejvyšší procento útoků žraloka na člověka je hlášeno z oblasti Floridy, Austrálie, Střední Afriky a ostrovů Pacifiku. Je jasné, že mnoho zabitých lidí není nahlášeno, ono procházející se domorodec je považován za zmizelého, ale pravděpodobně není považován za oběť útoku žraloka.

Ovšem ze žraloků se dělá zbytečně velký strašák, pravděpodobnost útoku nebo dokonce zabití způsobené žralokem je podobná jako úraz způsobený bleskem. Ze statistik bylo již několikráte konstatováno, že žraloci se nezaměřují specificky na typové chování člověka, barvu, činnost. Ovšem prudké mlácení do vody, blbnutí apod. může žraloka přilákat. Nejideálnější lákadlo je krev a to jak lidská (např. poranění o útes) či rybí od harpuny. To už je trošku větší pravděpodobnost, že připluje nerozumný žralok a bude dělat potíže. Nu koupání zdar a nebojte se zbytečně, žralok není mašina jak zabiják v nenapodobitelných Čelistech.
Vloženo: 25.01.2007 01:51
Přečteno:15947
Autor: David Mizera

Hlasů: 82 Hodnocení(jako ve škole): 2.22
 

Komentáře (12)

   -     Nový Komentář
Autor:
 stepan
Datum:
  26.01.2007 15:02:36
reagovat
Ve Středozemním moři, které omílá pobřeží oblíbené to destinace všech pravých Čechů je zaznamenán výskyt více než třiceti druhů žraloka včetně žraloka bílého lidožravého. Doporučuji shlédnou dokument českých tvůrců Carcharodon carcharias, s nervy drásajícími záběry potápěčů a žraloka ve volném moři doplněné o brutální hudbu, a kde mimochodem říkají jakmile žralok ucítí teplo těla (dotknete se ho) je s vámi konec. Koupání zdar!
Autor:
 David Mizera
Datum:
  26.01.2007 16:45:01
reagovat
nedělej mi tu z toho čelisti :), abych udělal radost plavcům tak statistiky mluví uplně opačně. Absolutně většinou žralok proplave kolem a nic, když už něco, tak jen tak ďobne a otře se, když víc, tak kousne a odplave, no a to nejmíň pravděpodobný je zabití. Stane se sem tam, když se vezme, že se v moři koupe miliony lidí, dejme tomu půl miliardy a za rok jich žralok sundá strašně málo loni například jen 4 lidi viz. http://www.flmnh.ufl.edu/fish/sharks/statistics/statsw.htm . Víc lidí zabije pes, jeřáb, stěhování nábytku, posilovna, blesk, tornádo, hmyz, lev, špatnej film a určitě i popkorn. Je pravda, že jich pokouše už víc, ale to bych neřešil .. 58 loni z půl miliardy ... hmm, to se dá ne? Víc lidí se taky zabije nožem při přípravě jídla :). Největší hajzl je Bull shark = Carcharhinus leucas a je velikostí i větší než bílej.
tady super doporučení
http://www.sharkattackfile.net/recommendations.htm
např:f you suddenly become uneasy, leave the water immediately.
Reason: Your instincts may be providing a warning of impending danger. :)
Remain aware of your surroundings and the behavior of marine life nearby.
Reason: Their actions may alert you to the presence of marine predators.

a další info na
http://www.sharkattackfile.net/species.htm#white
http://en.wikipedia.org/wiki/Shark_attack
Autor:
 stepan
Datum:
  29.01.2007 08:49:32
reagovat
Zeptej se lachtanů, tuleňů nebo rypoušů, kolik jich za rok zabije včela, kolik lev a kolik žralok :O
Každý savec má svého kata, i člověk ,kat mnoha tvorů včetně sám sebe, má kardiovaskulární choroby AIDS a rakovinu. Podle mě žralok nespolkne víc lidí jen proto, že se jednoduše nekoupeme v místech kde žije jeho přirozená potrava. Kdyby se stejný počet lidí, kteří se trápí v posilovnách, producíroval na prostřeném stole s rypouši o prvním fleku by nebylo pochyb a žralok by lehce trumfnul i africkou včelku.
V dětské obrázkové encyklopedii někde z 60-70 let pod heslem žralok nalezneš zhruba toto: "Krvelačný tvor, který má na svědomí mnoho námořních katastrof. Všichni správní námořníci a kapitáni lodí, by se měli podílet na co nejrychlejší vyhubení téhle bestie.“ Ještě že děti čtenáři a budoucí správní námořníci nečetly tvůj žebříček, neznali bychom med, Dášenku ani stěhovací vozy. Televize by šla jen pár hodin denně, protože by neexistoval špatný film.
Autor:
 David Mizera
Datum:
  29.01.2007 12:11:47
reagovat
beru na vědomí :). Jinak se oficialně neradí koupání s delfínama, to je jak direct na solar plexus nebo jak se to piše
Autor:
 dudák84
Datum:
  25.05.2010 12:09:47
reagovat

No , přesně tyhle názory žeru...Rád bych věděl , jak by jsi reagoval , kdyby se před tebou objevila ploutev a nemusel by to být zrovna velkej bílej.Věř tomu , že většina střetů se žralokem,které proběhnou nedaleko pobřeží, jsou masakrem.Jeden takový jsem zažil na Korčule asi dva dny po přistání velké výletní lodi.Zřejmě zbytky,které se vypouští do moře ho natáhly až do přístavu.

Autor:
 dm
Datum:
  27.05.2010 20:40:11
reagovat

vetsina cece asi opravdu ne.. ale copak jsi tam zazil ?

Autor:
 michal
Datum:
  23.10.2011 19:45:53
reagovat

procenta jsou hezky.ale rekni tohle do oci pozustalim.chytraku


 

Autor:
 dm
Datum:
  06.01.2013 03:00:33
reagovat

nu a co reknes pozustalym, kdyz uklouznes ve vane a zlomis si vaz ? neni to stejny ? akorat tobe hrozi nebezpeci treba 100x vetsi, ze se zabijes ve vane nebo pri ceste z vany, nez clovekovi, co se koupe kazdej den na pobrezi.


ja je nehajim ... zraloky, ale meli by prezit. sami jsme videli malinkyho a nebylo nam z toho fajn. ale to je t aky tim, ze jsme z vnitrozemi a ne od more domorodci. dej znat strach a je to horsi.


nema cenu to resit a tak. pravdepodobnost je vetsi ,ze ti padne sebevrah pri skoku z okna za krk.


tak nema cenu resit co a jak. za rok se koupe vic jak miliarda lidi nebo pul miliardy a za tech moc let.. tak to proste neni nikdo mrtvej. spocitej si to na procenta a na kalkulacku se ti to nevejde skoro na nuly :) napise ti to zaokrouhleno na nula.


no a zkus si spocitat na procenta trebas smrt na infarkt lidi na celym svete ,kdyz vyjdou nahoru na rozhlednu :) :)


odhadem jich bude o dost vic, ne ? :) :)

Autor:
 dm
Datum:
  06.01.2013 03:02:35
reagovat

a kdyz jsme u toho, tak v zime si dej pozor na rampouchy, at ti nepadnou za krk. ty jsou rozhodne nebezpecnejsi. a to nerikam o vosach co ti rady vlezou na zmrzku ci do koly a kousnou do pusy :)

Autor:
 Vojta210
Datum:
  27.06.2008 17:58:16
reagovat
http://www.flmnh.ufl.edu/fish/Sharks/ISAF/ISAF.htm . je nefunkční
Autor:
 MM
Datum:
  27.06.2008 20:02:03
reagovat
me to bezi...
Autor:
 Vojta210
Datum:
  05.07.2009 10:59:25
reagovat

omlouvám se už je funkční.