Jim Čert

Kategorie >>Osobnosti>> Jim Čert


Nedávnou neděli jsem při návštěvně klubu Vagon, čekajíc na vystoupení jistého mistra Záviše, narazil nad harmonikáře klasika - Pepíčka Čečila, který více jak obstojně zaskočil nemotorného Záviše, jež si se slovy "v neděli se nedělá" pro jistotu zlomil haxnu, než by musel v podvečer svátečního dne hráti. Nu a po skončení zdařeného záskoku jsme krapek podebatili o všem ničem, taktéž padla řeč na pana Jima Čerta (František Horáček). Pepíček konstatoval, že jej toliko nemusí, tudíž jsem tak trochu pozjišťoval copažeto.

Ale od začátku pár dat:

Jim Čert se narodil 25.02.1956 v Praze. Během základní školy se na Hudebce trochu ponaučil v oboru zpěv a harmonika. Vystudoval na učilišti obor soustružník a od 70. let již funguje jako hudebník skládající a hrající.

Podobně jako disidenti měl i Jim problémy se státní policií, jakožto aktivní učástník undergroundu. Potloukal se na mnoha akcích, ať zakázaných či nezakázaných, ať s Havlem či bez, ať s harmonikou či bez ... Patrně tuto navedlo StB k tomu, že si jej vyčíhla a požádala jej o spolupráci. Jim Čert jim vyhověl. Dle archivu Stb - roku 1979 podepsal v HK spolupráci s StB pod krycím jménem Akord a od roku 1981 je uváděn pod krycím názvem Homér. Jimova během spolupráce předal slušnou řádku informací sem tam i za finanční odměnu, mezi nimiž je uváděno udání několikero blízkých přátel. Jedním z nich byl Michal Hýbek, který byl 18 měsíců vězněn za vydávání samizdatového časopisu VOKNO, čemuž byl pravděpodobně Jim velmi nápomocen.
Jim se omluvil v prohlášení za spolupráci s StB :"Hluboce se omlouvám všem, kterým jsem ublížil. I těm, jež jsem zranil nepřímo. V důsledku vzato jsem ublížil i sám sobě. ... Co se stalo, nelze odestát. Nikdy nemůžu napravit, co jsem způsobil. Přesto věřte, že se o to pokouším každý den.".
Svoji spolupráci ukončil 14.3.1989 jedním z důvodů byl chronický zánět jater.

Roku 1989 koncertuje v zahraničí - ve Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Slovinsu a v roce 1991 se přesunul na nějaký ten čas do USA. Vystupoval na festivalech, hrál sám i se slavnými hudebníky. V Californii založil s Jaroslavem Erno Šedivým (*15.10.1947 v Praze, taktéž underground a problémy s StB) skupinu Life After Life a na turné navštívili starou matičku Evropu.

Jim je z pravidelných hostí v Balbínově poetické hospůdce často zahraje Vagonu a poté různě, jak kdo pozve a jak se vše vyvrbí.

Závěrem pěkná kachno zpráva z 21.06.2006 - Jim Čert při jízdě tramvají ke Dni otevřených dveří DP Praha (tramvaje jezdili s otevřenýma dveřma) skončil zatáčku z důvodu přírodních zákonu na chodníku a dal si na kokos :).
viz. http://underground.bloguje.cz/399423-jim-cert-z-pekla-stesti.php

____________________________________________________________________
Nechť si Jima každý pomyslí své, dobrou hudbu mu nelze upřít, dobré a špatné nemohou posoudit nezůčastnění. Dobré vzít v potaz a pokračovat stejným krokem cetou v dál.


Seznam Stb:

http://www.cibulka.com/cgi-bin/det_os.exe?id=W28951
Vloženo: 22.06.2007 03:44
Přečteno:4954
Autor: David Mizera

Hlasů: 12 Hodnocení(jako ve škole): 2
 

Komentáře (4)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Dědek
Datum:
  05.09.2010 16:32:09
reagovat

Jim Čert mi ukradl písničku Zamávám ti zamávám zeleným tulipánem!!!!!!!!!!!On ji hraje pod názvem Zelený tulipán...vůbec mu to nevadí

Autor:
 taky srac
Datum:
  07.09.2010 18:22:16
reagovat

a mne zas marihuanu,viz everybody smoking...


meli by jsme si na nej pocihat

Autor:
 MM
Datum:
  09.09.2010 16:32:56
reagovat

:o)

Autor:
 Nika
Datum:
  18.06.2011 00:27:55
reagovat

NU ANO, PROČ TEDY NEOMLUVIT I JINÉ TALENTOVANÉ A NE ZROVNA CHARAKTERNÍ? a TI, CO ODMÍTLI KOLABOROVAT A DONÁŚET HOLT BYLI PITOMCI - NE? MNOZÍ NA TO, ŹE MĚLI NĚCO TAK NADBYTEČNÉHO JAKO JE CHARAKTER DOPLATILI VLASTNÍMI ŽIVOTY - A TAK TO BYLI ASI PITOMCI...