Pomoc Africe

Kategorie >>Různé>> Pomoc Africe


Poslední dobou všude okolo sebe vidím různé prosby o finanční pomoc Africe, které jsou většinou doplňené o fotky nějakého ubohého atrofovaného Afričánka, který trpí nějakou závažnosu chorobou. Takto útočí různé organizace na naše city, ať už jim jde o jejich výdělek nebo o slepou vizi lepší Afriky. Nechci se v tomto textu zaměřit na jednotlivou pomoc, ale spíše porovnat možné kroky, aby se NAŠE peníze dostaly do Afriky.

 

Hned na začátku, to každého musí praštit do očí, a pokud ne, tak je zaslepený humanista a bude mě nazývat rasistou, xenofobem nebo nevím čím ještě, je propastný ekonomický i kulturní rozdíl nejen mezi Evropou a Afrikou, ale i mezi „klasickou“ černou Afrikou a městy jako Capetown nebo Johannesburg v J.A.R.. Už teď by normálnímu člověku začalo vrtat v hlavně, čím to může být způsobeno? Hlavním rozdílem, který je nepřehlédnutelný je složení obyvatelstva. Ano, většinu rozvinutých oblastí v Africe obývají příslušníci jiné rasy, než jsou Afričané. Jistě vás teď napadlo, že budu mluvit o apartheidu. Správně.

 

Bývalý apartheid v J.A.R. je většinou vnímán jako rasová diskriminace černých obyvatel na tomto území. Určitě TO časem došlo až k diskriminování černochů skoro všude, ale co se nejdřív zkusit zamyslet nad důvodem? Co zkusit předtím, než kolonizátory označíme za rasisty trochu zapřemýšlet? (Pravý důvod jsem nikde nenašel, takže mohu jen polemizovat a je dost možné, že mé názory budou mylné.) Určitě se v J.A.R. mezi lety 1910 (založení) a 1948 (začátek vlády apartheidu) něco dělo. Osobně bych to viděl tak, že černošské obyvatelstvo bylo prostě a jednoduše jiné. Evropanům se vytýká, že Africe rozvrátili kmenové svazy, když přišli do Afriky, ale člověk se nezamyslí nad tím, kdy tzv. kmenové svazy byly na našem území? Pokud si dobře vzpomínám, tak na našem území byl kmenový svaz někdy v 9. Století za vlády Sáma. To je oproti začátku kolonizace myslím několik set let rozdíl. Už na tomto malém zamyšlení můžeme vnímat zaostalost Afriky oproti vyspělejší Evropě. Také když slýchám o různých nechutných, řekl bych až středověkých, představách Afričanů, kteří si myslí, že se zbaví AIDS, když si zasouloží s pannou, napadá mě, jestli opravdu nejsou Afričané oproti jinému světu trochu pozadu. Kolonizátoři prostě žili takovým způsobem života, jaký dosud vedli v Evropě a jak je vidno, tak se díky tomu dostali na docela jinou úroveň.

 

Teď můžete argumentovat s tím, že přece v Evropě, Americe, prostě všude existují černoši, kteří jsou stejně chytří, ba někdy i chytřejší než někteří běloši. Ano, neříkám, že černoši jsou méně inteligentní, ale kde by byli tito nadějní lidé bez nás? Myslím, že kdyby nebylo kolonizace a vůbec bychom se o Afriku nezajímali, tak by teď nejspíš ještě lezli po stromech, měli náčelníky kmenových svazů a válčili za pomocí luků a šípu spolu s dřevěnými oštěpy.

 

Velmi si cením myšlenky a snahy Evropanů, Američanů (nechci říkat bílých, protože tu nemáme jen bílé a nejen běloši vedou tyto snahy), že bude Afrika na stejné ekonomické úrovni jako zbytek vyspělého světa. Stejně jako komunismus je v jádru hezká myšlenka, myslím, že i tato je neuskutečnitelná, alespoň tedy v dohledné době ne.

 

Nechci být skeptik, ale myslím, že veškerá nyní pomoc Africe je zbytečná. K čemu Africe bude, že jí byly (nebo budou) odpuštěny dluhy? Jak se změní Afrika, pokud jim budeme chtít „cpát“ evropský způsob života? Zkusme si nastavit stejně vyspělou dobu u nás. Středověký zemědělec, možná ještě starší, se plouží na poli od rána do večera, aby uživil svou rodinu. Co by dělal, kdyby mu začal někdo pod nos cpát peníze nebo to co by mu mělo vzrůst na poli? Myslím, že pochopitelně by asi nechal práce, proč se taky namáhat, když něco na co bych se strhal, mohu mít hned? A to je právě případ Afriky. Nemá cenu jim neustále dávat almužnu a čekat, že se tímto vzchopí. Když Africe zdarma nabízíme každodenní potřeby je to ve své podstatě od nás hezké, ale co to s nimi udělá? Zase je to vrátí na začátek. Proč by si měl kupovat do jejich africké firmy, kterou mimochodem nějaká organizace pomohla založit, nějakou věc, kterou může mít od nás zadarmo a ještě kvalitnější?

 

Pokud to takto půjde dál, tak myslím, že můžeme čekat leda příliv přistěhovalců z Afriky, což zase zruinuje nás.

 

Myslím, že pokud nechceme, aby nastala doba, kdy se začnou ve velkém Afričané hrnout do Evropy, měli bychom nějak Africe pomoci se základy. Je k ničemu jim sypat hory peněz, které budou použity ke stagnaci horšící se situace v Africe.


Vloženo: 24.11.2007 00:02
Přečteno:3328
Autor: O.R.

Hlasů: 8 Hodnocení(jako ve škole): 2.38
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář