Pletení pomlázky

Kategorie >>Různé>> Pletení pomlázky


Velikonoční svátky jsou již pomalu pryč. Určitě jste v průběhu nich měli šanci se setkat s pomlázkou. Ať už jako na straně šlehané ( dívky, ženy ) či na straně šlehající ( kluci ) osoby.

Mizici zásadně jen šlehají tudíž k tomu potřebují pomlázku z vrbových proutků. A jak na to šli?

 

 

Příprava pomlázky

 

Nejprve si sežeňte vrbové proutky v počtu minimálně 8 (pomlázka) + 4 (košíček) + 1 (na rukověť) nejlépe stejné délky, dále budete potřebovat nůžky a provázek na zakončení pomlázky.

 

 

Pletení pomlázky

 

Vemte si 8 nejdelších proutků a srovnejte je velikostně podle špičky, tím je myšleno podle nejužš&Obrázekiacute; části proutku. K takto srovnaným proutkům dejte z druhého konce pomlázky (ze strany rukověti) 4 kratší proutky, tak aby jejich tlutší část byla zarovnána s nejkratším z dlouhých proutků. Nyní chyťte proutky do ruky a doprostřed nich vstrčte konec posleního proutku který Vám zbyl a omotejte jej okolo rukověti ve směru ke špiččce pomlázky. Až Vám bude proutek doházet, zasuňte jej opět do prostřed pomlázky , stejně jako na začátku.

 

 

Košíček

Nyní přijde horší část a tou je košíček. V tom nám vcelku pomohly tyto stranky http://www.volny.cz/nohap/olomouc.htm Kde mate vyfocený celý postup pletení.

 

Jednoduše řečeno, ohněte nyní ony 4 z kratších proutků do pravObrázekého úhlu k pomlázce a nedělejte nic jiného, než že první (jakkoliv z 4 ohnutých proutků) ohněte přes ten vedle něj (jedno v jakém směru) a ten ohnuty nyní nechte na pokoji a vemte hned vedle něj další a opět ohněte kolem dalšího. Takto postupujte dokud Vám nezačnou docházet proutky. Pot nějakým způsobem zapleťte (zastrčte) docházející 4 proutky do 8 zbývajících.

 

 

Tělo pomlázky

 

Nejtežší část máte za sebou a nyní to je už jednoduché. Zbylých 8 proutku si rozdělte na 2 části po 4 proutkách. Naskládejte si je hezky do ruky a vemte ten z levé ctyrky nejvice vlevo a provlečte ho do prostřed ( mezi 2 a 2 ) proutky z pravé čtveřice proutků po provlečení jej vraťte zpět k levé čtveřici, ale tentokrát na konec fronty ( v pravo od zbýlých 3 proutků ). Nyní vemte z prave čtveřice proutků onen nejvíce v pravo a provlečte ho mezi 2 a 2ma proutky ( doprostřed ) levé čtveřice a vraťte opět na konec fronty do pravé čtveřice prutků.

 

Takto pokračujte až Vám dojdou proutky a poté špičku svažte nachystaným provázkem. Přidejte pentličku a hurááá na vajíčka :)

 

 

Shrnutí

 

Vím, že popis nebyl přílis názorný, proto nevěste hlavu, dejte na googlu vyhledat pomlázku a určitě najdete spoustu fotografií, popisů a i video.

 


Vloženo: 24.03.2008 09:56
Přečteno:7187
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 19 Hodnocení(jako ve škole): 3.21
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář