Bratrské Brno

Kategorie >>Proza a poezie>> Bratrské Brno


Tak sem začal chodit do školy v Brně, ne že bych nějak zas moc chtěl, ne že by se mi tam nějak extral líbilo, ani tenle přesun nemá politickej podtext, ba dokonce to není ani z vychcanosti. Těžko říct čím to je, ale stal se z toho holý a neměnitelný fakt.

Předchozich pár let sem trávil v hlavním městě, dostává se mi tedy možnosti a privilegia srovnat tydlenc dvě města. Při první důkladnějsí návštěvě Brna jsem byl docela nedůvěřivej k podezřelýmu chování lidí i děvčat. Kroutil jsem hlavou ještě dva dny, nemohl jsem příjít na kloub mojemu podezření, že ty lidi musí přece mít něco za lubem. Na přijímačkách sem si už na tydlenc Brňáky a vůbec jihomoraváky začal dávat bacha (mimo jiný sem vybaven kapesním nožem značky Swiss a velkou kudlou značky jungle = rambonůž, kterej plní funkci zálohy v baťohu). Další věc mě zarazila hnedlenc při první návštěvě - sem dost línej člověk, tak sem se hnedka při výstupu z busu na zastávce Grand hotel zeptal na cestu, kam potřebuju, pro znalce města to bylo směrem k vile unesko, Tugenhabt nebo jak se menuje.

Byla tam nějaká starší paní ze psem. Letmo sem jí pozdravil a bez okolků sem na ní zkusil otázku kudy kam,paní stála a koukala na psa jesli jo a nebo jako ještě nee, asi tak po pěti až deseti minutách se zeptala, jak se tam jako chci dostat. Opětoval sem, že rychle, což je v Brně zásadní chyba, todle slovo není v Brně radno vypustit z huby. Znovu sem byl otázán, jak se tam chci dostat, tudíž sem řekl, že když je to daleko tak tramvají nebo trolejbusem. A další chyba - slovu trolejbus trochu rozuměla, ale jsme příbuzný národ, tudíž se dovtípila, že ten trolejbus je asi jejich trolejka. Ale se slouvem tramvaj sem narazil, řekl bych až ztroskotal, slovo tramvaj sem tedy podal jako trambaj a nejen, že mi odmítla porozumět, ale deset minut jsem ji musel křísit z prahošoku. No nakonec sme se dohodli, jak bývá v Brně zvykem, že mám ject šalinó - takovej docela podobnej dopravní prostředek jako je česká tramvaj, jen asi funguje na jiným principu.

Dodala, že cesta k vile je docela strastiplná, strnitá ba dokonce prakticky nemožná a zabere mi minimálně dvě hodiny šalinó. Nu koupil sem si lístek za rozumných 13 kč a s bolavým srdcem jej štípl. Co mě udivilo až nasralo byl fakt, že po čtyrech až pěti tramvajových zastávkách řekli moji stanici a lístek sem mohl použít leda v případu ukrutné nouze - tudíž leda na hovno.

Takže dobrá rada, nevěřte brňákům, oni maj všechno strašně daleko, vysvětlení cesty jim zabere zhruba o deset minut delší dobu, než trvá samotná chůze k cíli. Celkem je sranda lidi v Brně potřebujou metro, na stopa totiž dojedu z centra nebo od školy za necelých patnáct minut tramvají.

Pozitivem obyvatelů hlavního města příbuzných, až zpřátelených moravských národů je ochota
pomoct a poradit, bohužel kolikráte je těžký se dotyčnýho tázanýho jižana zbavit, někdy to je úkol nelidskej a nadlidskej.
Vloženo: 31.10.2006 18:16
Přečteno:2256
Autor: David Mizera

Hlasů: 4 Hodnocení(jako ve škole): 1
 

Komentáře (2)

   -     Nový Komentář
Autor:
 MM
Datum:
  02.12.2006 23:35:30
reagovat
Tak todle je asi ten nejlepsi clanek co jsem tu na mizikach cetl :o) Super!
Jen nevim, co by na to rekli "Brnaci", kdyby zjistili ze Brno je vlastne tvoje rodne mesto :)
Autor:
 dm
Datum:
  01.04.2012 05:51:00
reagovat

nic, maj smulu, sem se tam narodil a nemuzou me vykazat.. musi se se mnou smirit nebo me strasne nenavidet (jak bylo ve filmu od nas od popelky... tusim neco jako horolezkyne horolezcata, kluk, co zahynul pri autonehode v dalsim veku, ... rikal namisto strasne slovo desne.. ; abych nekomplikoval, je to neco jako vytrhnout verlybe stolicku, atd).