Úrazy při posilovacím tréningu

Kategorie >>Posilování>> Úrazy při posilovacím tréningu


Ač si to mnoho lidí nemyslí, posilování patří dle statistik ČSTV k nejbezpečnějším sportům. Na stránkách ČSTV jsem bohužel nenalezl žádné informace o počtu úrazů členů ČSTV.MUDr. Medek (bývalý lékař české reprezentace v kulturistice) uvadí, že za jeden rok se přihodí 10-15 úrazů na 15000 aktivních členů svazu.

Úrazy typické pro kulturistiku

Úrazy vazů a šlach Přetržení či natržení: Achilovy šlachy (dřepy, výpony, MT-mrtvý tah), velkého svalu prsního (bench press), deltového svalu (tlaky se zátěžím, bench press), nadhřebenového svalu (nadhozy), biceps (zdvihy činky, přítahy k hrazdě). Častou příčinou poranění je také pouřívání anabolických steroidů. Způsobují nerovnoměrný vývoj šlach a svalů.

Úrazy kloubů
Poranění meziobratlových plotének a vazů- způsobené nadměrným zatížením, velmi často špatnou technikou provedení cviku. Toto poranění vzniká často při dřepech a MT. Dále sekundárně vzniká při svalové disharmonii (při nedostatečně rObrázekozvinutém břišním svalstvu).

Úrazům je možné se vyhnout řádným rozcvičením, kvalitní životosprávou, rozumným réningovým rozpisem (úrazy vznikají nejčastěji při přetrénování). Tělo by mělo být udržováno v teple (v chladnějším prostředí by mělo oblečení pokrývat trénované svaly a zapojované klouby). Nejdůležitější pro vyhnutí se úrazům je perfektní technika cviků.
Vloženo: 31.08.2006 19:54
Přečteno:4919
Autor: David Mizera

Hlasů: 4 Hodnocení(jako ve škole): 3
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář