Kopec Tábor a rozhledna

Kategorie >>Jičín>> Kopec Tábor a rozhledna


    Dalším místem, kam se mizici.com podívali ne jedenkrát je kopec Tábor, ležící nedaleko Jičína, u městečka Lomnice nad Popelkou.
 
    Jméno Tábor, jak někteří vzdělanější čtenáři tuší je z hebrejštiny Tavor, zde Har Tavor - hora Tábor (arabsky Jebel A-Toot), který se nachází v Galilei-tj. severní část státu Izrael, blízko Galilejského moře - tj. obrovskou zásobárnou pitné vody ve sporném a neklidném území státu Izrael (mimochodem považováno za jedno z nejkrásnějších území na světě, což mohu z dálky potvrdit <a title=Obrázek:)" title=":)" />.
 
    Abychom moc neodbíhali - kopec je vysoký 678 m.n.m. a je z větší části zakryt smíšeným lesem. Na vrchol kopce vede silnice, je tedy dosažitelná jak na kole, tak i motoristicky. Na kopci byla zbudována kaple, restaurace, rozhledna a lanovka. Nějaké zajímavosti o rozhledně - cihlová budova výšky 35 metrů, navržená stavitelem Slabou.
 
    O zbudování rozhledny se zasadil učitel Josef Tichánek, který zorganisoval mnoho sbírek a dokázal během několika let spolu s okrašlovacím spolkem, kterému předsedal, zadat projekt za 22 tisíc korun k realizaci. Spolu s rozhlednou byla současntě stavěna restaurace, za kterou zaplatil spolek učitele Tichánka dalších 23 tisíc korun.
 
    Vyhlídka je ve výšce 26 m (tím je odstraněn rozhledu znemožňující vliv kurev stromů). Počet schodů na vyhlídku je 26. Rozhledna byla postavena dne 17.09.1911 na místě předchozí rozhledny z 19. století (výstavba 1888-1897), což byla jednoduchá dřevěná stavba výšky 22 m, které za vzor posloužila věž císařovny Alžběty u Vídně.
 
    Dnes je rozhledna s nádherným výhledem na krajinu uzavřená vinou nových majitelů, kteří ji získali po pádu komunismu a postupem času ji nechali zchátrat. Naštěstí neudržovanou rozhlednu odkoupili roku 2004 noví majitelé, kteří započali větší rekonstrukci jak rozhledny, tak i restaurace a v brzké době by mělo být vše znovuotevřené.
 
    Postavení rozhledny v krajině je v České republice ojedinělé, rozhledna splňuje svoji základní funkci do puntíku, pokud nebudeme brát Ještěd či Praděd, což jsou novodobé prefabrikované stavby, nemá v naší zemi konkurenci a většina je architektů ji označuje za nejkrásnější rozhlednu v republice. Posuďte sami - z rozhledny jsou viditelné Jizerské hory, Krkonoše, Jičínsko, Orlické hory, Bílou horu v Praze, celý Český Ráj včetně Milešovky a Kozákova s Lužickýma horama. Odhadovaná plocha viditelnosti je celá jedna čtvrtina území naší republiky. Mimo to je viditelných 50 chrámových věží a 12 dalších rozhleden.
 
    Tábor je opět čedičového původu, jako většina kopců a kup v Jičínské pahorkatině. V prvohorách a třetihorách zde docházelo k sopečným procesům, které dali kopci dnešní tvar.
 
    Historicky je znám tábor pod názvem Chlum (dle níže ležácí vesničky) a během husitských válek byl kopec přejmenován na Tábor (výše popsána biblická hora). Dle historiků se v oblasti kopce Tábor konaly pohanské bohoslužby Svatovíta při slunovratu a to v době pronikání křesťanství na naše území.
    Později se stal Tábor významným poutním místem křesťanů,čemuž se nebylo co divit - impozantní výška nad krajinou tomu jen nahrává.
    V době před Valdštejnem se obyvatelé počítali mezi kališníky. Valdštejn byl věřící vojevůdce, přilákal do Jičína a tím pádem i do jeho okolí jezuity, kteří v Jičíně vystavěli například kolej. Tím započala postupná rekatolizace obyvatel Jičína i okolí. Jezuitům to v Jičíně příliš nešlo, natožpak u horalů, kteří jsou drsného rázu a nenechají si příliš sahat na víru.
    Není tedy divu, že jim víra přetrvala a i v minulém století neztratila na pevnosti a na zasahování do jejich víry odpověděli lomničáci postavením pomníku Mistra Jana Husa přímo na náměstí, kde stojí dodnes.
 
    Na vrchol Tábor vede křížová cesta, zbudovaná na návrh Ignáce Hornycha r. 1898, zbudovaná dárci a vysvěcená dne 22.srpna 1898, dodnes je zachovalá a udržovaná. Další historický fakt by mohl posloužit jako zajímavost - před nově zbudovanou restaurací zde byla původní dřevěná hospoda, která vyhovovala názorům rozumné kališnické víry, že nejen vírou živ jest člověk (moje trochu upravená formulace, postihující kališnický náboženský světonázor). Takže na doporučení Miziků se vyplatí zajet podívat do našeho milého kraje původu a potěšit své oko krásami přírody.
 
    Kdyby si někdo stěžoval, po kontaktu na telefonu 777 154 500 ho ve vybraných jičínských hostincích přesvědčíme o přívětivosti jičínska spolu s odborným výkladem na volné téma. :)


Souvisejicí články
Foto Vyšehrad - hřbitov - Slavín
Hrad Okoř
St. Mary's - Bow Church and The Parish of St. Mary and Holy Trinity, BowHistorie malého významného kostela v Londýně
4. září 476 - konec Západořímské říšePoslední císař - dítě Romulus Augustus
1. srpna 1936Zahájení LOH v Berlíně
30. červenec 1419První pražská defenestrace
Významný rok 1979 MCMLXXIX.Nejdůležitější události.
Hrad Veliš a Velišské panstvístručná historie a zajímavosti
Kopec Zebínčedičová kupa v blízkosti Jičína
Stručná historie města Jičínazákladní historická data o jednom z nejhezčích měst v České Republice
Vloženo: 13.12.2006 02:57
Přečteno:5810
Autor: David Mizera

Hlasů: 13 Hodnocení(jako ve škole): 1.77
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář