Významný rok 1979 MCMLXXIX.

Kategorie >>Různé>> Významný rok 1979 MCMLXXIX.Narodil jsem se roku MCMLXXIX jde tudíž o rok velmi významný, ba nezapomenutelný a nepominutelný v dějinách lidstva. Bez nadsázky bych řekl, že se jedná o výrazný milník lidstva, kterýžto bude oslavován a uctíván. :)

Některé významné události roku 1979 v ČSSR a ve světě:

Obecné dobové události ve světě:

Ve světě energetická krize.

Grónsko získalo autonomii (od r. 1953 bylo součástí Dánska, od r. 1814 bylo pod nadvládou Dánska, kterému zůstalo Grónsko přes prohru v Napoleonských válkách na základě Kielského míru se Švédskem).


LEDEN

1. Start prvního závodu Rallye Paris Dakar.

8. Exploze a rozlomení vejpůl a potopení ropného tankeru Betelgeuse firmy Total S.A. v Irských vodách, u Whiddy Island během přečerpávání ropy v terminálu firmy Gulf Oil. Zahynulo 50 lidí, do moře unikl nepřečerpaný objem ropy (celkově přivážel tanker 114 t ropy a po 3,5 h přečerpávání ropy, z původně plánvaných 36h, se stala tato nehoda).

9. Generál Kurt Waldheim označuje mezinárodní rok dětí - zaměřený na podvýživu a nedostatečné možnosti vzdělávání se. Součástí byly benefiční koncerty, kterými věnovali hudebníci takto získané prostředky UNICEF. Celkově se získalo milion dolarů a znovuvydáním koncertů se tato suma více než ztrojnásobila. Programu dětí UNICEF nahráli LP: ABBA (Chickuita), Bee Gees (Too Much Heaven), Andy Gibb (I Go For You), Andy Gibb and Olivia Newton-John (Rest Your Love On Me), Olivia Newton-John (The Key), John Denver (Rhymes & Reasons), Earth, Wind & Fire (September),Rita Coolidge and Kris Kristofferson (Fallen Angels), Rod Stewart (Da Ya Think I'm Sexy?), Donna Summer (Mimi's Song).


ÚNOR

7. Orbitální dráha Pluta se protla s orbitální dráhou Neptunu a dostala se dovnitř orbitální dráhy Neptunu.

15. Exploze plynu zničila Varšavskou banku, zahynulo 49 lidí.

17. Invaze vojska Čínské lidově demokratické republiky do severního Vietnamu která vyústila v krátkou krvavou válku (nespolehlivé oficiální údaje uvádí zabitých 26 000 Číňanů a 20 000 Vietnamců). Válka neměla vítěze, vztahy obou zemí se začaly obracet k lepšímů až o deset let později.

18. Arabové se na Sahaře koulovali sněhem - 30 minut sněžilo.

26. Úplné zatmění slunce pozorovatelé z Kanady a většiny kontintntu Severní Ameriky.


BŘEZEN

4. 815 kg těžká vesmírná sonda Voyager I. vyfotografovala prstence Jupitera. Sonda funguje dodnes, je k 4.dubnu 2007 15,18 terametrů od Slunce (15,18x10^12 m = 101.4 AU, viz. http://www.mizici.com/article.php?aid=171). Sonda již minula helipausu, tj. hranici, kde končí vliv Slunce a začíná vliv ostatních hvězd. Tato hranice má své specifické vlastnosti, které nejsou zatím zcela prozkoumané (dnes je 04/2007), jedná se o jakýsi ochranný obal sluneční soustavy, předpokládaného složení z vodíku.

5. Zaznamenán zatím největší magnetar, tj. útvar vzniklý zhroucením hvězdy během supernovy na neutronovou hvězdu, mající velmi silé magnetické pole, vyzařující rentgenové a gama záření.

14. Letoun Hawker Siddeley Trident - Trident 2E se roztříštil o továrnu poblíž Pekingu, přičemž usmrtil kolem 200 zaměstnanců a 28 lidí mimo fabriku, zahynulo asi 12 členů posádky, pasažéři nebyli na palubě.

25. Raketoplán Columbia dopraven do J.F.Kennedy Space Center na mysu Caneveral, odkud se vydává na úspěšnou misi 12. dubna 1981.

28. Nehoda jaderné elektrárny na Three Mile Island v Pensylvánii, USA zamoří okolí radioaktivitou. Tato nehoda byla způsobena hrubou nedbalostí, pokud dá možnost projektant elektrárny člověku něco zkazit, člověk je natolik rizikový faktor, že pravděpodobnost nějaké újmy zvýší řádově. U druhého bloku o výkonu 880 MW způsobil havárii výpadek vody vedoucí do jednoho ze dvou napájecích generátorů. Údržba bohužel nechala uzavřené náhradní uzavírací ventily a tak se chladící médium - voda nedostala do parního generátoru. Tudíž parní generátor nebyl ochlazován, nedocházelo k výměně tepla, díky tomu ze jednoduše začal přehřívat a za dokonalé pomoci lidské obsluhy, která nesprávně vyhodnotila celou situaci došlo k částečnému roztavení aktivní zóny tlakovodního reaktoru a k roztavení velké části radioaktivního paliva. Ovšem vše bylo zastaveno na dalších bezpečnostních bariérách a to v reaktorové nádobě a kontejmentu. Tato havárie posloužila po důkladné analýze k podstatnému zvýšení bezpečnosti nových jaderných reaktorů. Viz. http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1176798988

31. Britské královovské loďstvo se stahuje z Malty, na které je tento den oslavován jako den svobody.


DUBEN

1. Iránská se stal islamistickou republikou podílem 98 procent ze všech hlasů.

2. V Sverdlovsku v SSSR uniká unikl anthrax, který zabil okamžitě 66 obyvatel.

11. Tanzánská vojska obsazují Kampalu (hlavní město Ugandy).

17. V Středoafrické republice zabito 100 dětí při protestech proti školním uniformám (hl. město Bangui, hraničí : S - Čad, J - Demokratická Republika Kongo, V - Súdán, Z - Kamerun, 3,7 mil. obyvatel, 622 436 km2).


KVĚTEN

1. Marshallovy ostrovy získaly autonomii.

4. Ve Velké Británii zvolena premiérkou Margharet Thatcher.

25. Na O'Harském letišti v Chicagu (IL) havaroval letoun DC-10 linky 191, zemřelo celkem 271 lidí tj. lidé na palubě a pozemní personál. První obnovené užití elektrického křesla po Gregg v. Georgia decision roku 1976 bylo provedeno v Raifordu na Floridě - byl zabit John Arthur Spenkelink (*29.03.1949 v San Diegu), odsouzen byl za vraždu spoluvězně při přepravě do jiného vězení. Říkalo se, že byl těžce zbit a na křeslo posazen se zlomeným vazem, pravděpodobně mrtvý, což pitva oficiálně nepotvrdila.


ČERVEN

3. Vzplanula ropná plošina Ixtoc I společnosti Pemex (Petroleos Mexicanos) v Mexickém zálivu během navrtávání ložiska ropy, do moře uniklo více než 600 000 t ropy (některé odhady uvádějí množství až 2,5x vyšší).

12. První letoun, Gossamer Albatross, poháněný lidskou silou přelétl Kanál La Manche a vyhrál tak Kremerovu cenu. Vytvořil jej letecký inženýr Dr. Paul B. MacCready ve své společnosti AeroVironment. Celková vzdálenost přeletu činila 35,8 km a trvala 2h 49 minut při průměrné letové výšce 1,5 metrů nad mořskou hladinou. Hmotnost ultra-ultra lehkého plastového stroje je 32 kg, přičmž při letu byl zatížen zhruba 100 kg. Stoj je poháněn "šlapáním na kole" a celo dráhu poctivě odšlapal amatérský cyklista Bryan Allen.

18. Jim Carter a Leonid Brežněv podepisují ve Vídni dohodu o omezení zbrojení SALT II.


ČERVENEC

11. Orbitální stanice NASA - Skylab navedena do atmosféry, kde shořela.

12. Ostrovní stát Kiribati (hl. město Tarawa, 103 tisíc obyvatel, 811 km2) vyhlásil nezávislost na Velké Británii.

16. Prezident Iráku Hasan al-Bakr rezignoval a na jeho místo nastoupi víceprezident Saddám Hussein.

_________________________________________________________________

SRPEN

14. Narozen já - takže chystejte dárky, peníze, poukázky, auta, oslavy apod. :) Velká bouře ve Velké Británii zapříčiní smrt 15 účastníků jachtového závodu Fastnet race.


ZÁŘÍ

1. Vesmírná sonda Pioneer 11 minula Saturn ve vzdálenosti 21 000 km od svrchní vrstvy mraků. Sonda přestala vysílat 30.září 1995 ve vzdálenosti asi 44,7 AU od slunce z důvodů nedostatečného výkonu RTG generátoru (radioisotope thermoelectric generator). Na sondě Pioneer 10, 11 jsou na páru 120 g hliníkových (Al) destičkách vyobrazena známá sdělení lidstva případným ostatním civilizacím.

22. Vela Incident = South Atlantic Flash je incident, kdy satelit USA detekoval záblesk světla a je uvažováno, že satelit zachytil okamžik testu jaderného výbuchu. Záblesk byl chrakteristický pro řetězovou jadernou reakci - velmi jasný a krátký záblesk a méně jasný a dlouhý druhý záblesk pro explozi o síle 2-3 kt v Indickém oceánu u/na ostrově Princ Edward patřícímu J.A.R. (R.S.A. - Republic Of South Africa).


ŘÍJEN

1. Nigérie ukončila vojenskou vládu a ustanovila Druhou Nigerijsou Republiku.

16. Vlna tsunami zabila v Nice (Francie) 23 lidí. Ostrovní stát Svatý Vincenc a Grenadiny (Saint Vincent and the Grenadines) (hl. město Kingstown, 119 tisíc obyvatel, 389 km2) získal nezávislost.


LISTOPAD

4. Krize v Íránu - 3000 Íránských radikálů, zejména studentů, obsazuje ambasádu USA v Teheránu a zajímá 93 lidí, požadují po USA vyslání bývalého Íránského monarch (Shah) zpět do vlasti, aby byl postaven před soud. USA se pokusí o záchranou operaci Eagle Claw, při které zemře 8 členu záchrané mise. Zajatci byli propuštěni po 444 dnech, pár minut po zvolení Ronalda Regana prezidentem USA a vrátili se do vlasti. Politologové označují krizi za důvod prohry Jimma Cartera.

16. V Bukurešti (Rumunsko) otevřeno Metro a zprovozněna 8,63 km dlouhá linka 1.

20. 200 těžce ozbrojených teroristů (Islamistických studií a Islamistické University v Medině) obsadilo v Mecce (Saudská Arábie) Velkou Mešitu (Al-Masjid al-Haram). Nejprve se pokusila Saudská Arábie osvobodit mešitu nasazením národní gardy, která však nebyla dostatečně ozbrojena. Garda byla neúspěšná a ztratila 127 vojáků. Proto se Saudská Arábie rozhodla povolat protiteroristické Francouzské nemuslimské jednotky se speciálním povolením vstupu na svatou půdu, jejíž členové byli narychlo konvertováni k islámu. Saudská Arábie neuvádí příslušnost jednotek, spekulovalo se i o teroristické jednotce Egypta. Za tři týdny saudsko-francouzké jednotky zvítězili, ovšem skóre nebylo nic moc: 250 mrtvých (z toho 87 teroristů), 600 raněných. Za tento incident bylo odsouzeno 63 lidí k trestu smrti useknutí hlavy, vykonaného 9.ledna 1980.

28. Letecké neštěstí - havárie letadla DC-10 společnosti Air New Zealand - náraz přímo do hory Mount Erebus na Anktartidě (3794 m.n.m.). Všech 237 pasažérů a 20 členů posádky zemřelo.


PROSINEC

18. Narozeniny slavného programátora Pavla Fabiána (*1979 až ..zatím se neví :) ) z ještě slavnější rodiny. Dárky, dopisy a maily zejména fanynek posílat megamachrovi fabikovi na redakci mizici.com. "Napiš tam hehe :) " mi teď říkal.

21. Ukončení konfliktu v Rhodesii podepsáno v Londýnbě.

24. Vánoce Invaze vojsk SSSR do Afghanistánu. První úspěšný start evropské rakety Ariane 1 (třístupňové rakety, založené na vojenském pohonu raket).

27. SSSR převzala moc v Afghanistánu, byl dosazen prezident Babrak Karmal namísto svrženého a zabitého prezidenta: Hafizullah Amina. Oficiálně zemřel bývalý prezident na neznámou nemoc.Souvisejicí články
Foto Vyšehrad - hřbitov - Slavín
Hrad Okoř
St. Mary's - Bow Church and The Parish of St. Mary and Holy Trinity, BowHistorie malého významného kostela v Londýně
4. září 476 - konec Západořímské říšePoslední císař - dítě Romulus Augustus
1. srpna 1936Zahájení LOH v Berlíně
30. červenec 1419První pražská defenestrace
Kopec Tábor a rozhlednafakta o kopci a nejkrásnější rozhledně v ČR
Hrad Veliš a Velišské panstvístručná historie a zajímavosti
Kopec Zebínčedičová kupa v blízkosti Jičína
Stručná historie města Jičínazákladní historická data o jednom z nejhezčích měst v České Republice
Vloženo: 15.04.2007 18:29
Přečteno:9976
Autor: David Mizera

Hlasů: 12 Hodnocení(jako ve škole): 1.58
 

Komentáře (1)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Ila
Datum:
  16.03.2019 08:33:04
reagovat

Moc hezký přehled. Na doplnění bych uvedla událost, která se v srpnu 1979 stala v Sicílii - jde o výbuch sopky Etna.