Lekce Autocadu 1.

Kategorie >>Autocad>> Lekce Autocadu 1.


V Autocadu rýsuju nějakej ten pátek, nejsem žádnej odborník, ale pár lekcí pro úplné začátečníky bych se tak nějak pokusil vymyslet.

 

1. LEKCE Předpokládám, že máš komp s nainstaleným Cadem, nejlépe autocad 2007. K tomu je dobrý i přidat Express Tools, má vyloženě šikovný funkce a to zejména ve starších cadech. Zezačátku nebudu rozebírat nastavení uživatelských klávesových zkratek .. to necháme na pozdějic. Rozeberu tedy základní příkazy, co má autocad, aby byl člověk schopnej nakreslit nějakej plánek třeba koupelny, šroubu apod. 0. NEBUDU POUŽÍVAT ČESKOU VERZI - JE TO ABSOLUTNÍ PRASÁRNA, POKUD POUŽÍVÁŠ KLÁVESOVÝ ZKRATKY S DIARITIKOU, STŘÍLET MÁLO

 

1. Nový soubor: Standartně máčkneš ctrl+N, ovšem lepší řešení je mít už předpřichystané soubory, které vždy uložíte jako váš projekt. Vždy používám soubor, ve kterém mám již nachystané hladiny a kótovací styly (co to je se dozvíte později).

 

2. Automatické ukládání souboru: V autocadu je dobrý mít nastavený automatický ukládání souboru jak po určitém čase tak i po určitém zvětšení souboru. Z vlastních nekalých :) zkušeností doporučuju čas max. 10-20 minut a po zvětšení souboru max. 20%(když šlusne elektrika či se kósne komp, dělá se ti špatně, zejména pokud máš něco odevzdávat). Jak se to udělá? Najedeš na tools-> options -> a záložka open and save či po prostu napsat pouze _options a záložka open and save. V češtině to najdeš v nástroje -> možnosti -> otevřít a uložit, ale konec češtiny.

 

3. Uložení bak souborů: To je velice důležité nastavení, hlavně pokud jako blbec přepíšeš soubor, kterej je tvůj projekt třeba nějakou blbostí. Taky se může stát, nediv se. Takže je to zase v nastavení viz. výše : tools-> options -> a záložka files. Tam nastavíš řadu důležitejch věcí, ale zatím se v tom moc nehrabej, pač když to posereš dá někdy trochu práce pro zkušenějšího uživatele vše vrátit zpět do normálu. Takže tam najdeš ikonku umístění souborů pro automatické ukládání (automatic save ..). Někde na disku si založíš adresář např. BAK a do něj se ti automaticky uloží záložní soubory. Můžou mít koncovku *.bak či *.sv$. Při záchraně souborů stačí přidat správnou koncovku buď *.dwg či *.dxf a znovu spustit v autocadu. Mimo jiné novější autocad umí sám při otevírání neuzavřeného souboru, když spadne autocad, obnovit soubor ze záloh, záleží později na přesném stavu, co se stalo, ale doporučuju vše udělat ručně.

 

4. Nastavení kříže kurzoru myši: V nastavení autocadu tools-> options -> a záložka zobrazení nastavíš velikost kurzoru (crossněco :) či pouze napíše CURSORSIZE (systémová proměnná) a dáš jej na 100%.

 

5. Nastavení uchopování, rastru, trasování a dynamické zadávání příkazů: Pravým tlačítkem na spodní liště máčkneš na tlačítku snap (uchop) a hned ti naběhne řada možností. Doporučuju zatrhnout v položce uchopení (na klávesnici se přepíná pomocí F3) prakticky vše, položka bod není ani tak moc důležitá a v Otras (trasování) nastavit referenční (při práci s textem vyloženě pomáhá), kolmo, tečna a rovnoběžně. V položce polární trasování bych přednastavil přírůstkový úhel 15 stupňů. V nových autocadech se na záložce najde též dynamické zadání kde bych zatrhl vše. V položce krok a rastr nastavit velikost kroku co nejmenší (např. 0,1), rastr jsem nikdy zatím nepoužil.

 

6. Funkční klávesy: F1 - help F2 - uložit F3 - nastavení uchopování objektů (zapnout) F4 - tablet (zařízení, které má málokdo :) F5 - přepínání izorovin, při práci v 3D, to už člověk musí malinko něco umět F6 - v novějším cadu přepínání dynamického USS (pokročilejší uživatel) F7 - zobrazení rastru F8 - ortogonální systém (např. čáry vždy rýsuješ po kolmicích) F9 - kurzor se pohybuje po kroku, kterej se nastaví dle rady 5. F10- polární souřadnice dle rady 5. nastavení úhlů F11- nastavení trasování uchopení objektů F12- zvolení dynamického zadávání poznámka: ve starších verzích se můžou jednotlivé funkční zkratky malinko lišit, ale vzhledem k jednoduchosti ozkoušení to ani nebudu řešit.

_________________________________________

 

Tak to by na start práce s autocadem stačilo, příště si probereme základní příkazy a budeme dále pokračovat.



Souvisejicí články
Katalog válcovaných profilů AutocadUčka, Lka, Ička
Katalog hladin pro Autocad.Přichystané hladiny TZB, statika, zařizováky, KP, ocel...
Lekce Autocadu 7.Základní práce s bloky
Lekce Autocadu 6.Spline křivky - vrstevnice.
Lekce Autocadu 5.Hrátky s myší, tlačítka apod.
Lekce Autocadu 4.Základní práce s hladinama.
Lekce Autocadu 3.Úprava a tvorba uživatelských příkazů.
Lekce Autocadu 2.Line, circle, rectangle, označování.




Vloženo: 10.05.2007 18:27
Přečteno:9736
Autor: David Mizera

Hlasů: 8 Hodnocení(jako ve škole): 4
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář