Lekce Autocadu 2.

Kategorie >>Autocad>> Lekce Autocadu 2.


Konečně jsem si mezi prací našel čas na lekci číslo 2 pro začátečníky v autocadu. Je nutno uznat, že někteří začátečníci prahnící po poznání tohodlenc komplikovanýho programu jsou značně nervózní a zasypávají mi mail zbytečným odpadem. Nu musím se jich tedy na nějakej ten týden zbavit, než vstřébají další lekci. Otázkou je, kolik dalších lekcí budu muset napsat. Uvidíme. Dnešní lekci jsem dle požadavků zaměřil na získání dovedností pro kreslení základních objektů.

 

7. Zadávání, opakování a rušení příkazů Příkaz v Autocadu lze zadat dvojím způsobem (vyjma AUTOLISPU..pro velmi pokročilé) a to z příkazové řádky - command line nebo jednoduchým cvaknutím myšákem na ikonku. Doporuřuji se naučit klávesové zkratky a později si nadefinovat vlastní zkratky pro zrychlení práce, o tom ovšem později. Při používání vyšších verzí cadu se zobrazuje zadání příkazu buďto v okně dynamického zadávání příkazu nebo na command line (viz. 6.). Opakování příkazu lze uplně jednoduše zmáčnutím mezerníku či enteru a některý lidi z pravěku používají pravý tlačítko myši. Rušení příkazu je starý známý ctrl+Z či v menu edit undo.

 

8. Označování objektů. Objekty se označují myší - cvakneš a jedeč okýnkem pro označení buď vpravo nebo vlevo. Při pohybu vpravo se označí všechny objekty, které jsou celé v označovacím okýnku. Při pohybu vlevo se označí všechny objekty které se jakoukoliv pídí ocitnou v označovacím obdélníku. Objekt jde též označit prostým kliknutím na objekt. Označení lze zrušit zmáčknutím klávesy esc (escape). Při označení více objektů lze označení zrušit podobně jako při označování a to s pouhým rozdílem, že před označením objektu zmáčkneme klávesu shift.Opět fungujou zásady pohybu vlevo či vpravo. Todle každej ocení zejména při práci s vrstevnicema či podobně.

 

9. Úsečka - line Nejzákladnější příkaz autocadu. Pokud nemáte nadefinované vlastní klávesy, úsečka se standartně provede po zadání L (viz. bod 0 = používáme jen anglickou verzi ACADu a ne českou šílenost s diakritikou!!!). Případně lze úsečku vyvolat jak ducha naťukáním line na command line (řádek, kde se píše). Úsečku lze kreslit buďto v pravoúhlém systému, polárním systému nebo pod hrůznými úhly (viz. 6.).

 

10. Kružnice - circle Kružnice se zadává příkazem cicrle či dle definovaných kláves. Po spuštění příkazu lze určit způsob několik různých způsobů zadání kručnice. Standartně se zadá pouze poloměr a kružnice je na světě. Stisknutím klávesy d se zadává průměr kružnice a zpětně klávesou r poloměr kružnice. Kružnici lze zadávat též třemi body - např. kružnice opsaná trojúhelníku či kružnice zadávaná dvěma body.

 

11. Obdélník - rectangle Obdélník se zadává příkazem rectangle či dle zkratek souboru acad.pgp. Zadává se směr dle UCS (souřadnicovej systém) a to vždy první směr ve směru osy X a později směr ve směru osy Y. V příkazu obdélníku lze vybrat tloušťka čáry (polyline), zkosení, ...



Souvisejicí články
Katalog válcovaných profilů AutocadUčka, Lka, Ička
Katalog hladin pro Autocad.Přichystané hladiny TZB, statika, zařizováky, KP, ocel...
Lekce Autocadu 7.Základní práce s bloky
Lekce Autocadu 6.Spline křivky - vrstevnice.
Lekce Autocadu 5.Hrátky s myší, tlačítka apod.
Lekce Autocadu 4.Základní práce s hladinama.
Lekce Autocadu 3.Úprava a tvorba uživatelských příkazů.
Lekce Autocadu 1.Nastavení prostředí.




Vloženo: 21.05.2007 18:20
Přečteno:5273
Autor: David Mizera

Hlasů: 0 Hodnocení(jako ve škole): nehlasováno
 

Komentáře (1)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Cerbi
Datum:
  27.05.2007 14:21:19
reagovat
AutoCad je celkem dobrá věcička.Pracuju v něm už do střední.