Suché skály

Kategorie >>Lezení>> Suché skály


Jelikož minulý týden hodně pršelo a na Prachovských skalách bylo zakázáno o víkendu lezení vydal jsem se s Jirkou, Pavlem a Jardou do Suchých skal.

Kde vlastně jsou Suché skály

Suché skály se nachází v Libereckém kraji, kousek od Železného Brodu. Nejbližší městečko je Malá Skála, vzdálené přibližně 3km od skal.

Historie

Skalní masiv z tvrdého cenomanského pískovce, který vznikl při alpinsko-himalajském vrásnění. Dříve se nazývali Kantorovy varhany.

Kudy do skal

Jeden ze vstupů do skal vede z vísky Prosíčka. Pokud pojedete od Malé Skály, vlevo po cestě minete veliké parkoviště, kde doporučuji nechat auto. Případně jste-li dosti otrlí a nebojíte-li se př&iObrázekacute;padné pokuty, jeďte ještě přibližně 150m dále. Po pravé straně naleznete odbočku vpravo se zákazem vjezdu. Vjeďte tedy sem a po pár metrech narazíte na malé parkoviště. Zde též můžete nechat auto.

Severní masiv

Jako první cestu jsme si vylezli Severni cestu V. Jedná se o lehkou cestu v první části masivu. Při výstupu v půlce cesty šli kolem místní lezci a začali hulákat,že je na Severní cesty již druhým rokem zákaz lezení. Dosti nás to překvapilo, neboď lezců na severní části bylo dost. Zákaz nebyl ani při vstupu do skal ani u cesty označen ( ani křížkem, jak bývá zvykem ) Poslušně jsme se tedy přesunuli na jižní cesty.

Jižní cesty

(Hlavní věž) z Jižních cest jsme si vylezli Obrázekong>Velikonoční cesta IV. Jedná se velmi lehkou cestu. Po cestě jsem založil 6 smyček, popravdě se jich dalo dát i více. Až vylezete nahoru musíte ke slanění do prava a asi po 6metrech na vedlejší věži naleznete slaňák. Hned vedle Velikonční cesty IV, vede Východní hrana VI(2.obrázek).Jedná se o velmi krásnou cestu, kterou jsme si skvěle vychutnali. Cesta vede po levé straně komínku k prvnímu kruhu odsud vzhůru k druhému kruhu, přes oblý kamén pod třetím kruhem. Kapku to po lyšejníku klouže. Budete-li u třetího kruhu, odpočiňte si chvilku, neboď Vás čekají těžší 3m lezení.Od kruhu si je třeba dost nalezt nohama nahoru, vlevo od velikého kamene naleznete veliký chyt na levou ruku. Je to uplné madlo. Čapněte ho tedy za levou ruku, popObrázekolezte ještě trochu nohama a chyťteho i pravou rukou. Trošku zabejčete, přitáhněte se , pomožte si nohama. Následuje mírný převísek, ale už se nemusíte bát, nejhorší máte za sebou, následují madla prakticky až ke plošince u slaňáku. Krom 3 kruhů po cestě založíte ještě minimálně 2-3 smyčky. Jako poslední cestu jsme si vylezli Novou cestu VI(3.obrázek) na kterou se dostanete půjdte-li od Velikonoční vlevo přes hnusně olezlej balval. Po pravé straně za balvanem naleznete Převislou cestu VII, ELko VII a take Novou cestu VI. Nástup na Novou cestu VI, je lehký, přituhne však nad prvním kruhem. Musíte si hodně nalézt nohama,vlevo máte 2díry, tak chytněte tu pravou na spoďáka, pak levou díru hned vedle ní. No a teď jeden hnusný krok přímo nahoru. Podíváte-li se vzhůru, uvidíte asi metr a půl od hlavy několik chytů mezi skálou a balvanem (celkem ostrá hrana) Musíte se tedy dost natáhnout a povylést si nohama aby jste ji čapli. Jakmile tak učiníte máte vyhráno. Přelezete vlevo do spáry kde kousek výš uvidíte druhý kruh. Odsud polezete přímo vzhůru ve spáře a kolem ní. Až přílezete pod mírný převis. Budete-li se držet rukama za hranu, v pravo asi 1,5m najdete krásné místo pro smyčku. Založte si ji a vylezte si ze spáry. Cesta dále pokračuje mírně vpravo od spáry, s tim že občas hodíte nohu ke spáře na protější stranu. Po vylezení na vrchol jsme zjistili, že slaňák se nachazí asi 5-6m po hřebeni skal vpravo od spáry, kterou jste tak pracně vylezli. Toto cestování po vrcholu mě přislo z celé cesty nejvíce nepříznivé. Musíte totiž ještě vylést asi 1,8m vysokou skalku než uvidíte vzdálený slaňák.

Prachov vs. Suché skály

Musím řící, že Suché skály jsou podle mé zkušenosti daleko lépe odjištěny než Prachovské skály. Je zde více kruhu, asi o 1-2 na cestu. Též smyček se mi podařilo založit více. Další rozdíl mezi Prachovskými a Suchými skalami je v tvrdosti materiálu. Prachov je složen z měkkého písku, po dešti se zde nesmí minimálně 2dny lozit. Na Suchých skalách je tvrdší pískovec, kde stačí aby po dešti půl dne svítilo Slunce a foukal vítr a hurá lozit. Další rozdíl, který bije do očí je to, že Prachovské skály jsou tvořeny několika desítkami věží rozmístěne v různých vzdálenostech od sebe. Naproti tomu Suché skaly jsou tvořeny z jednoho několika set metrového masivu.

Ochránci přírody

Ochranáři zde vybudovali několik schodů a různých dřevěných zábradlí, což je velmi milé, neboť kromě toho, že se neničí tolik příroda, Vám schůdky zrychlí a zpohodlní výstup ke skalkám.

Pivko a jídlo

Na jídlo musíte sjet do Malé Skály. Těsne před mostem, který vede na hlavní silnici odbočte vlevo (pokračujte přímo na vedlejší silnici). Na dvoře první roubenka naleznete několik dřevěných lavic, stolů a pípu ;) Otevřeno mají do 20h, vaří pouze do 19h. Pokud budte tedy hladoví, musíte ze skály dříve. Další hezkým místem je hospůdka Sokolovna, jedná se o starou typickou vesnickou hospůdku nacházející se před kolejemi po prave straně. V létě je zde venkovní zahrádka s několika stolky.

Další články

Suché Skály HORE ZDAR
Souvisejicí články
Horolezecké uzly - osmičková smyčka
Skály Roviště - Střední Čechy, lezeníObtížnosti 3-10
Skály Černolice - Střední Čechy
Horolezecká stěna Free Solo, Praha - Chodov
Horolezecká stěna TendON SmíchOFF, Praha 5, Smíchov.
Horolezecká stěna Gutovka, Strašnická, Praha
Jistění horolezce pomocí ATC - kyblíku
Reakcionář, obtížnost IV - Prachovské skály
Horolezecké uzly - Prusíkův uzel, prusíkování při slaňování
Skály v Hlubočepích - Praha
Prachovské skály - info o vzniku
Mnich (Rytíř, Modlitba skal, Ruka) - Prachovské skályčíslo 159 v mapě Prachovských skal
Ilja Špitálský - Prachovské skálydw
Tři sedla - Severní věžlezeni na Prachově
Babamalá věžička v Suchých skalách
Kočičí jehlaprachovské skály
Krákorkaseverovýchodní cesta III
Náprstkova věžvýchodni cesta IV
Outdoorová stěna Strahov.Areál SUZ, koleje Strahov, ČVUT.
Mamut Sobotkanová stěna
Skalní městokrásné a jednoduché lezení
Bella Vista & Vyhlídková věžzašli jsme kousek blíže ke skaláku
U Mouřenínamoje dlouholetá výzva Mravenčí věž
Cibulkalezecká stěna v Praze
Suché skály IIopět jsme vyrali k Turnovu
Babinec IIpokračování předchozího článku
Babinecseriál o lezení na Prachově
Klíšťata na Prachověnoční můra lezců i zbytku populace
Zvěřinec I. - Studená roklemalé skalky spíše štěky
Stěna Strašnicemalé info o venkovní stěně v Praze
Lezecké a boulderové stěnyseznam otestovaných stěn
Vloženo: 02.07.2007 09:27
Přečteno:9237
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 10 Hodnocení(jako ve škole): 1.7
 

Komentáře (1)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Therion
Datum:
  12.06.2016 20:24:22

Jen drobnost, schůdky vybudovali lezci, a  pravidla pro lezení je dobré si každý rok zaktualizovat ne jen na Suškách. Pak nebudete překvapeni.