Zvěřinec I. - Studená rokle

Kategorie >>Lezení>> Zvěřinec I. - Studená rokle


po dlouhé době se vydařilo počasí, kdy den před víkendem naposledy pršelo. Další den v sobotu teploty vyrostly nad 35 C tudiž se dalo v neděli odpoledne vyrazit na suchá místa Prachovek. Jelikož jsme již delší dobu nelezli, tak jsme se vydali s mojí pajdavou lezkyní Míšou ( před 14 dny ještě nosila sádru po operaci kotniku ) na malé skalky měřící jen pár metrů ( 4-7m ) z nejvyšších míst svahu. Jako první jsme vylezni na věžičku Psa.

Věž Pes


(1.obr)
je velmi malá věžička, vede na ní Stará cesta II(na obr. cesta úplně vlevo). Jedná se o jednochou cestu která se ve 3/4 cesty rozděluje do prava ( cesta za II ) nebo vlevo ( cesta I ). Vylezete-li ji naleznete celkem solidně pevný slaňák po kterém v klidu slaňte dolů udrželo to i mých 95 kg :) Na cestě jsem nedával smyčku, ale myslím že na jednom místě by se určitě dát dala.
Další cestu kterou jsme lezli je cObrázekesta Psinka III(IV) (na obr.cesta ve prostřed). Napsal jsem dovojí ohodnocení. Podle průvodce to je cesta s obtížností za III. Podle vrcholové knížky to je za IV. Osobně se přikláním k těžšímu ohodnocení IV. Nástup je jednoduchý, trochu se natáhnete a máte v ruce veliké chyty. Stoupáte přímo vzhůru, po cestě dáte smyčku do spárky po levé ruce a za chvilečku se dostanete do mírného převisu. Nohama si nalezete výše a přesouváte se do levé části stěny. Moc chytů tady není tak berte co najdete a rychle stoupejte vlevo vzhůru. Těsně pod vrcholem už žádné veliké chyty nenajdete, tak natáhněte ruku na vrchní desku a ucítíte hezký chyt. Chňapňěteho a už jste u slanáku.
Poslední cestu, kterou jsme si na Psovi dali bylo cesta Mezinárodní den dětí V (na obr. cesta úplně vlevo). Jedná se o lehkou cestu s pozitivním náklonem (opak převisu). Cesta je asi 6m vysoká, dost na tření a stabilitu. Moc chytů zde nenaleznete, ale ty které naleznete určitě využObrázekijete. Cesta se začína na kameni o pár metrů vyše než předchozí cesty. Nástup je v levé části, na nohy využijete malou prohlubeň a rychle vylezte výše. Levou rukou chytejte hranu dokud můžete na pravou ruku toho tam moc není. Až budete na bříšlu skály chytněte pravou rukou za chytík no a už jste skoro nahoře. Hezká cesta viďte :)

Štěně


(2.obr)
je opravdu vystihující název. Je to asi nejmenší skalka z těchto 3 skalek. Již před lety jsem sem zavítal na Psí cestu III s Jiřím Krupkou a poprvé jsem si zde odsedl do lana. Nabuzen svými vlezenými trofejemi jsem si vystoupal na kyklajicí se balvánek. Hned jsem založil první smyčku a odhodlaně se vydal vzhůru. První dva kroky byly celkem jednoduché, ale později přituhlo. Na další krok jsem nenahmatal žádný chyt který by pořádně dřžel, po spršce sporstých slov, co to je sakra za IIIku jsem narval ruku do spáry a s úlevou jsem popolObrázekezl nohama, nu a už bylo vše ok. Slaňák jsem také nalezl v celkem solidním stavu na levé straně od cesty. Musím se přiznat, že jsem se pěkně zapotil a je to velmi poctivá IIIka ;)

Věž Liška


(3.obr)
se nachází ve hnedka za Psem. Nu co o tom více říct? Opět se jedná o malý štek(skalku) jen o trošku větší než já. Jako první jsme si daly nejlehčí cestu Stará cesta II (na obr. cesta vlevo). O ní netřeba nic říci, jedná se o typickou cestu obtížnosti II, tj. naleznete spoustu chytů, že kolikrát ani nevíte který máte chytnout první. Po ceste by teoreticky šla dát smyčka, ale nezkoušel jsem to.
Jako další cestu jsme lezly Východní hranu IV (na obr. cesta vpravo). Je to cesta na typ cesty Mezinárodní den dětí, ale o trošku lehčí. Prostě opět je třeba rovnováha a vše vyváhnout na tření ;) . Po cestě chytejte levou rukou hranu, na pravou ruku po chvilí narazíte na super kapsu na spoďáka. No a už jste pod slaňákem a máte vyhráno. Hezké a jednoduché viďte?

Pár slov závěrem


Ve zvěřinci naleznete další skalky jako je Bažant, Konvalinka či Opomenutá věž, ale kvůli útokům klíšťat ( přes 20 zabitých a 7 smetených ), jsme se zde nedostali. Takže očekávejte pokračování ;)

Fotogalerie


Všechny fotografie ze skal si prohlédněte v gallerii.

Vysvětlivky


slaňák - žluté kolečko
smyčky - zelené kolečko
kruh - červené kolečko
cesta - modrá čára


HORE ZDAR
Souvisejicí články
Horolezecké uzly - osmičková smyčka
Skály Roviště - Střední Čechy, lezeníObtížnosti 3-10
Skály Černolice - Střední Čechy
Horolezecká stěna Free Solo, Praha - Chodov
Horolezecká stěna TendON SmíchOFF, Praha 5, Smíchov.
Horolezecká stěna Gutovka, Strašnická, Praha
Jistění horolezce pomocí ATC - kyblíku
Reakcionář, obtížnost IV - Prachovské skály
Horolezecké uzly - Prusíkův uzel, prusíkování při slaňování
Skály v Hlubočepích - Praha
Prachovské skály - info o vzniku
Mnich (Rytíř, Modlitba skal, Ruka) - Prachovské skályčíslo 159 v mapě Prachovských skal
Ilja Špitálský - Prachovské skálydw
Tři sedla - Severní věžlezeni na Prachově
Babamalá věžička v Suchých skalách
Kočičí jehlaprachovské skály
Krákorkaseverovýchodní cesta III
Náprstkova věžvýchodni cesta IV
Outdoorová stěna Strahov.Areál SUZ, koleje Strahov, ČVUT.
Mamut Sobotkanová stěna
Skalní městokrásné a jednoduché lezení
Bella Vista & Vyhlídková věžzašli jsme kousek blíže ke skaláku
U Mouřenínamoje dlouholetá výzva Mravenčí věž
Cibulkalezecká stěna v Praze
Suché skály IIopět jsme vyrali k Turnovu
Babinec IIpokračování předchozího článku
Babinecseriál o lezení na Prachově
Klíšťata na Prachověnoční můra lezců i zbytku populace
Suché skályprvní lezecká navštěva těchto skal
Stěna Strašnicemalé info o venkovní stěně v Praze
Lezecké a boulderové stěnyseznam otestovaných stěn
Vloženo: 16.07.2007 21:27
Přečteno:3729
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 3 Hodnocení(jako ve škole): 1.33
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář