U Mouřenína

Kategorie >>Lezení>> U Mouřenína


Tak jsme se s bývalým pajdou Miškou vydali po zasněžených Tatrách opět na místní skalky. Kam jinam než do Prachovských skal. Bylo krásně, dlouho nepršelo, tak nám v tom nic nebránilo :)


Jako první nám padla do oka Šikmá věž. Poté jsme se dlouho studovali cestu na Mravenčí věž a vrhli se do ní.


Šikmá věž


(1.obr)
vybrali jsme si nejlehčí ,hvězdičkovou cestu Západní cesta VI. Popravdě jsem se docela bál při pohledu na skálu, nu což je to VI. cesta. Při nálezu jsem dal hnedle první jištění. Asi by toho moc neudrželo, ale snad aspoň něco. Při přelezení malého předskalí se dostane pod malinký převis. Ničeho se, ale nebojte naleznete zde krásné chyty. Jakmile se přehoupnete na pozitivně nakloněnou cestu obhoďte skálu smyčkou a cvakněte expresku. Jištění obhodíte kolem kaObrázekmenného výčnelku, budete potřebovat asi 2m smyčku. Dále cesta pokračuje směrem vzhůru ke kruhu. Jedná se o velmi lehký terén, naleznete spoustu chytů na ruce a především na nohy. Zhruba 3 metry nad kruhem narazíte na krásné hodiny.Jsou ukryty ve skále, stačí Vám na ně normální kulatá smyčka, plochou tam neprotáhnete. Nu a ke vrcholu to máte již jen pár metříku. Na vrcholu najdete nový velmi zachovalý slaňák.
Osobně si myslím, že cesta je nadhodnocená, sám bych ji ohodnotil jako 4kovou cestu. Cesta je též trochu olezená, naleznete na ni minimálně 2 vstupy typu "Pik".

Mravenčí věž


(2.obr)
je tomu již přes 2 roky, co jsem obdivoval krásu Baušovi cesty V. Ze spodu vypadá opravdu velmi těžce. Cestu jsme studovali přes 20min, když tu jsem pocítil, že ji vylezu. Podle průvodce se do cesty naléza pod smyčkou, která zde visí již několik let. Já jsem si to kapku prodloužil a nalezl jsem podél východní hrany a přeskočil přes SV hranu a dále pokračovaObrázekl ke staré smyčce. Po ceste jsem nacházel jen velikánské chyty, takže se nebylo zatím čeho bát. Cvakl jsem starou smyčku, jelikož jsem kolem nenašel nic jiného a popolezl zhruba 1,5 metru šikmo vpravo vzhůru, kde jsem dal další spíše morálové jištění. Ke kruhu to odsud máte již kousek, popolezte ještě vzhůru a chytněte se malé police nad kruhem. Až si cvaknete kruh, zjistíte, že hned vedle něj se dá dát smyčka, ale jelikož jste v kruhu, je otázka zda ji zde dát. Já ji projistotu dal a od kruhu jsem pokračoval přímo vzhůru. Musíte si dost nastoupat nohama. Na levou ruku naleznete boční chyt, který dobře drží, pravou ruku jsem hodil ke žlábku a vysunul se výše. Najednou vpravo od sebe uvidíte osolené hodiny, určitě sem dejte smyci, nějakou tu sílu by zachytila. Nu a teď máte to nejhorší již zasebou. Pokračujte spáro-žlabem vzhůru. Po cestě ještě můžete dát 2 smyčky a to jednu kulatou asi 6-7mm šiřky a těsně před vrcholem další smyci. Slaňák je opět nový a velmi zachovalí.

Cesta vypadá ze spodu dosti těžce, ale věřte mi, že to jen vypadá. Prakticky až ke kruhu jsou samé veliké kapsy takže si lezete jak princové a princezny ;)

Jsem rád, že jsem tuto cestu dal. Byla to jedna z mojich vysněných cest. A všem ji vřele doporučuji. Hodnotím ji jako nadhernou cestu s obtížností V.


Fotogalerie


Všechny fotografie ze skal si prohlédněte v gallerii.

Vysvětlivky


slaňák - žluté kolečko
smyčky - zelené kolečko
kruh - červené kolečko
cesta - modrá čára


HORE ZDAR

Souvisejicí články
Horolezecké uzly - osmičková smyčka
Skály Roviště - Střední Čechy, lezeníObtížnosti 3-10
Skály Černolice - Střední Čechy
Horolezecká stěna Free Solo, Praha - Chodov
Horolezecká stěna TendON SmíchOFF, Praha 5, Smíchov.
Horolezecká stěna Gutovka, Strašnická, Praha
Jistění horolezce pomocí ATC - kyblíku
Reakcionář, obtížnost IV - Prachovské skály
Horolezecké uzly - Prusíkův uzel, prusíkování při slaňování
Skály v Hlubočepích - Praha
Prachovské skály - info o vzniku
Mnich (Rytíř, Modlitba skal, Ruka) - Prachovské skályčíslo 159 v mapě Prachovských skal
Ilja Špitálský - Prachovské skálydw
Tři sedla - Severní věžlezeni na Prachově
Babamalá věžička v Suchých skalách
Kočičí jehlaprachovské skály
Krákorkaseverovýchodní cesta III
Náprstkova věžvýchodni cesta IV
Outdoorová stěna Strahov.Areál SUZ, koleje Strahov, ČVUT.
Mamut Sobotkanová stěna
Skalní městokrásné a jednoduché lezení
Bella Vista & Vyhlídková věžzašli jsme kousek blíže ke skaláku
Cibulkalezecká stěna v Praze
Suché skály IIopět jsme vyrali k Turnovu
Babinec IIpokračování předchozího článku
Babinecseriál o lezení na Prachově
Klíšťata na Prachověnoční můra lezců i zbytku populace
Zvěřinec I. - Studená roklemalé skalky spíše štěky
Suché skályprvní lezecká navštěva těchto skal
Stěna Strašnicemalé info o venkovní stěně v Praze
Lezecké a boulderové stěnyseznam otestovaných stěn
Vloženo: 16.09.2007 17:45
Přečteno:4338
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 4 Hodnocení(jako ve škole): 1.25
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář