Tři sedla - Severní věž

Kategorie >>Lezení>> Tři sedla - Severní věž


Tři sedla se nachází nedaleko známé věže Kobyla v části Prachovských skal zvané Lahole, to je severně od koupaliště Pelíšek.Jak už název vypovídá, skalka Tři sedla je složena z souvěží tří veží. Mezi jižní a střední věží, se nachází krásný široký komín asi 9-10m vysoký. V jižní části severní věže zase lehká Stará cesta II, o nich ale snad někdy později.My jsme se Míšou tentokráte pustili v Severní věži do Severní spáry V.

 

Severí spára V

Nástup do cesty je uprostřed severní stěny (obr.1). Hned na začátku si můžete zvolit jak obtížně provedete prvních pár kroku.

 

Jelikož je u cesty větObrázekší balvánek, můžete se o nej vzepřít nohou a tím povystoupat o metr výše či to můžete zkusit vylézt více čistě a to ze země. Každopadně ať zvolíte jakoukoliv z těchto možností, hned při následujícím kroku je před Vámi několik těžších kroků. V levé části spáry uvidíte jakoby vklíněný kámen a pokud jej ohmatáte ze shora naleznete solidní kapsu. Na pravou ruku v pravé části spáry naleznete sice menší kapsu, která ovšem též solidně drží. Jakmile se přiblížíte rozšířené části spáry, po ohmátání naleznete opět vlevo solidní chyt, hodně si nastoupejte nohama a vyšvihněte se výše. Zde též můžete založit smyčku a to ať tlustou bambuli, kterou zde použObrázekili hradečtí lezci( obr.2 ), či tenkou smyčku do spáry a o kousek výš obhodit hranu šitou smycí. Pokud budete ohmatávat chyty v útrobách spáry, zjistíte, že na levou ruku hodně vzadu naleznete několik cm širokou, dostatečně dlouhou lištu. Můžete ji chytit a pomocí ní povystoupat výše a vsoukat se do spáry celým tělěm. Nebo můžete využít na levém okraji spáry vyvýšený okraj pro levou ruku a poté si také odpočinout ve spáře. Já jsem se do spáry nevešel, takže odpočinek se nekonal(diskriminace delších lidí), zato Míša se tam vecpala a při tom použila speciální helmový vklíněnec. Pokud jste o tom neslyšeli, jedná se o vklíněnec vyrobený z helmy v tomto Obrázekpřípadě Petz Ercin. Zakládá se většinou nechtěně do užších míst spáry. Pro jeho vytažení je zapotřebí ovládat techniku klení a vysvlékání. Po pár chvilkách určitě povolí.

 

Jakmile budete odpočatí musíte si ze spáry povylézt ven a pokračovat vzhůru. O kousek výš uvidíte, že se po celou cestu až těsně po balkón po pravé ruce nachází lemovaný okraj a po levé ruce vystouplá hrana spáry. Na pravou ruku můžete kousek více vpravo nalézt sokolíka a použít ho pro vyváhnutí. Na levou ruku po cestě výše ještě narazíte na dostatečně velikou kapsu. Pomocí ni a hrany spáry povystoupáte cca 2 metry pod balkónek, kam do spáry založte solidní smyci. Já jsem poté pokračoval vzhůru nejprve vměstnáním levé ruky do spáry, na pravou jsem si našel v malém koutě malý chyt, zapřel nohy a dolezl na balkónek. Zkušenější hradecká lezkyně se oběma rukama chytla za levou část spáry, nohama se vzepřela oproti pravé části tím překonala tuto pasáž mnohem elegantěji.Na balkónu jsem pro jistotu založil ještě další smyce do spáry na zemi. Poté jsem popošel několik metrů dopředu po pozornějším prozkoumání spáry, spíše kouta, který vede na vrchol, jsem chytl na levou ruku, dosti vysoko boční kapsu, nohy opřel o stěnu kouta, pravou rukou chytil v úrovni vpravo od hlavy chyt , srovnal nohy a k vrcholu to je už co by mravenec doplivnul. Na vrcholu naleznete postarší slaňák a borovici. Vybudoval jsem tedy stanoviště z těchto dvou bodů a dobíral Míšu.

 

V tuto chvili, přistoupili k cestě již několikrát zmiňování lezci z Hradce Králové. Na první pohled sympaťáci s vrozeným smyslem pro legraci. Mišce pomohli nejen radou, ale i rukou. Jednoho z nich si můžete prohlédnout na poslední fotografii.

Hodnocení

Po cestě jsem založil 5 smyček, z toho 3 na severní stěně( jednu šitou na obhození výběžku, jednu tenkou kulatou do malé spáry a jednu 9mm do spáry před balkónem) a 2 na balkónu ( kulaté ). Hradečtí lezci ve spodní části spáry založili solidnější smyce a to 2 větší bambule uvázané jako dětská hlava.

 

Severní spáru bych označil jako poctivou, možná spíše těžší cestu s ohodnocením za V. Moje problémy tkvěli zejména při zakládání smyček, kdy jsem vysel zpravidla za jednu ruku, mnohdy též za žádnou. Též je škoda, že zde není žádný kruh, to by se pak lezlo raz dva. Ovšem nadruhou stranu by kruh ubral na kráse a napětí při lezení této cesty.

Pokud ovšem lezete pětky na prvního v pohodě, myslím že by Vás cesta neměla ničím nepříjemným překvapit.

Souvisejicí články
Horolezecké uzly - osmičková smyčka
Skály Roviště - Střední Čechy, lezeníObtížnosti 3-10
Skály Černolice - Střední Čechy
Horolezecká stěna Free Solo, Praha - Chodov
Horolezecká stěna TendON SmíchOFF, Praha 5, Smíchov.
Horolezecká stěna Gutovka, Strašnická, Praha
Jistění horolezce pomocí ATC - kyblíku
Reakcionář, obtížnost IV - Prachovské skály
Horolezecké uzly - Prusíkův uzel, prusíkování při slaňování
Skály v Hlubočepích - Praha
Prachovské skály - info o vzniku
Mnich (Rytíř, Modlitba skal, Ruka) - Prachovské skályčíslo 159 v mapě Prachovských skal
Ilja Špitálský - Prachovské skálydw
Babamalá věžička v Suchých skalách
Kočičí jehlaprachovské skály
Krákorkaseverovýchodní cesta III
Náprstkova věžvýchodni cesta IV
Outdoorová stěna Strahov.Areál SUZ, koleje Strahov, ČVUT.
Mamut Sobotkanová stěna
Skalní městokrásné a jednoduché lezení
Bella Vista & Vyhlídková věžzašli jsme kousek blíže ke skaláku
U Mouřenínamoje dlouholetá výzva Mravenčí věž
Cibulkalezecká stěna v Praze
Suché skály IIopět jsme vyrali k Turnovu
Babinec IIpokračování předchozího článku
Babinecseriál o lezení na Prachově
Klíšťata na Prachověnoční můra lezců i zbytku populace
Zvěřinec I. - Studená roklemalé skalky spíše štěky
Suché skályprvní lezecká navštěva těchto skal
Stěna Strašnicemalé info o venkovní stěně v Praze
Lezecké a boulderové stěnyseznam otestovaných stěn
Vloženo: 28.07.2008 22:55
Přečteno:3805
Autor: MM

Hlasů: 2 Hodnocení(jako ve škole): 1
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář