Babinec II

Kategorie >>Lezení>> Babinec II


Tak s mírným zpožděním se opět vracíme do Babince v našem seriálu o Prachovském lezení. Tentokrát si vememe pod lupu 2 menší skalky a to Bivakovací a Nepojmenovanou věž.
Věže se nacházi kousek od vyhlídky Šikmá věž, nedaleko od hotelu Šikmá věž.

Bivakovací věž


(obr. 1)
Na věžičku vede několik cest z nichž je nejlehčí Stará cesta II (I). Opět dvojí hodnocení, za I podle vrcholové knížky za II podle průvodce. Já se spíš přikláním k hodnocení za I. Na fotografii je to cesta úplně vpravo. Cesta vede po Západní hraně přímo ke kruhu. Smyčku jsem v cestě nedal ani jednu. Cesta je pozitivně nakloněná. Nahoře naleznete prima slaňák tak hurá dolů a pojďme na něco težšího.
Hned vedle v levo od Staré cesty na Západní stěně se nachází 2 krásné, pozitivně nakloněné cesty Haf V a Mňouk V .Na fotografii jsou to 2 cesty zleva. Dost mi připomínají cestu na Babinského V, ale jsou Obrázekkratší. V té nejvíce vlevo, u hrany se nachází před vrcholem kruh, který si cvakněte ať se nezklouznete až na zem. Sice Vás tam Váš jistič najde, ale ... :)
Doporučuji si opět omést místa kam budete dávat nohy, na cestě se nacházelo dosti jehličí.
Jako poslední cestu jsem si zde vylezl Jihozápadní stěnu V. Cesta je trošku náročnější než předchozí pětky. Nachází se vpravo od nejlehčí Staré cesty Kouknete-li vzhůru zjistíte, že zhruba nad polovinou cesty se nachází kruh. Nalezl jsem si více vlevo, později jsem se přesul v pravo a u kruhu opět vlevo. Moc chytů tam není, takže určitě přijdete na to jak cesta vede. Já jsem měl problémy ze začátku s nalezením, ale po chvilce hmatání a šátrání už to bylo OK.
Bivakovací věž je vcelku mála věžička odhadem asi 5-6m vysoká, ideální pro začátečníky k procvičení pozitivně nakloněných stěn.

Nepojmenovaná věž


(oObrázekbr.2,3)
Nachází se kousek od Bivakovací věže. Nejjednoduší cesta sem vede Severovýchodní hrana IV viz 2.obr. Cesta je dobře zajištěna dáte 2 jistění. Já jsem si ještě přidal jedno jištění hned na začátku. Obvázal jsem smyčkou strom. Cesta vede po hraně vzhůru na horu. Těsně před vrcholem potkáte krásný chytík, výčnělek, který je vidět i ze země. Obvažte ho smyčkou a cvakněte do něj expresku. Slaňák vypadal též v pořádku a moji maličkost bezproblému udržel při slaňování. Myslím, že se jedná o typickou cestu za IV, nic neobvyklého Vás zde nepotká.
Jako další cestu jsem si dal Jižní stěnu VII obr 3. Popravdě, když jsem zkoumal cestu, myslel jsem si že to je typická cesta obtížnosti VI, na to že to je cesta za VII jsem přišel až na vrcholu ve vrcholové knížce. Cesta se zpočátku mírně solí. Vede přímo vzhůru koutem ke kruhu a slaňáku. Jediné místo kde jsem trošku zabejčil je těsně nad kruhem, kde se dáte u balvánku mírně v pravo. Zde naleznete v celObrázekku hezký chyt na ruku, čapnete ho a na jedné ruce se vytáhněte s pomocí nohou vzhůru na vrchol. Jinak mě zde nic nepřekvapilo. Cesta je na VII velmi lehká. Jištění se dá po cestě taky trochu dát, ale horní kruh všechno jistí. Je to moje první vylezená cesta za VII ve Prachovských skalách.
Celý nabuzen onou lehkou sedmičkou jsem si nalezl na Cesta přes kapesník V. Cesta se nachází na severní stěně a je mírně převislá. Nalézá se mírně zprava a zhruba ve 2-3 metrech se přechází do leva odsud vzhůru přes kruh na vrchol. Popravdě ke kruhu to celkem ještě jde, ale dále jsem se nedostal. Chyty před vrcholem nejsou nic moc a jsou porostlé mechem což je prakticky nemožné pro nelezce jako já překonat. Cesta mě dosti vysílila a nakonec jsem to musel vzdát a zapytlit :(

Fotogalerie


Všechny fotografie ze skal si prohlédněte v gallerii.

Vysvětlivky


slaňák - žluté kolečko
smyčky - zelené kolečko
kruh - červené kolečko
cesta - modrá čára


HORE ZDAR
Souvisejicí články
Horolezecké uzly - osmičková smyčka
Skály Roviště - Střední Čechy, lezeníObtížnosti 3-10
Skály Černolice - Střední Čechy
Horolezecká stěna Free Solo, Praha - Chodov
Horolezecká stěna TendON SmíchOFF, Praha 5, Smíchov.
Horolezecká stěna Gutovka, Strašnická, Praha
Jistění horolezce pomocí ATC - kyblíku
Reakcionář, obtížnost IV - Prachovské skály
Horolezecké uzly - Prusíkův uzel, prusíkování při slaňování
Skály v Hlubočepích - Praha
Prachovské skály - info o vzniku
Mnich (Rytíř, Modlitba skal, Ruka) - Prachovské skályčíslo 159 v mapě Prachovských skal
Ilja Špitálský - Prachovské skálydw
Tři sedla - Severní věžlezeni na Prachově
Babamalá věžička v Suchých skalách
Kočičí jehlaprachovské skály
Krákorkaseverovýchodní cesta III
Náprstkova věžvýchodni cesta IV
Outdoorová stěna Strahov.Areál SUZ, koleje Strahov, ČVUT.
Mamut Sobotkanová stěna
Skalní městokrásné a jednoduché lezení
Bella Vista & Vyhlídková věžzašli jsme kousek blíže ke skaláku
U Mouřenínamoje dlouholetá výzva Mravenčí věž
Cibulkalezecká stěna v Praze
Suché skály IIopět jsme vyrali k Turnovu
Babinecseriál o lezení na Prachově
Klíšťata na Prachověnoční můra lezců i zbytku populace
Zvěřinec I. - Studená roklemalé skalky spíše štěky
Suché skályprvní lezecká navštěva těchto skal
Stěna Strašnicemalé info o venkovní stěně v Praze
Lezecké a boulderové stěnyseznam otestovaných stěn
Vloženo: 24.07.2007 11:08
Přečteno:3662
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 2 Hodnocení(jako ve škole): 1.5
 

Komentáře (1)

   -     Nový Komentář
Autor:
 dm
Datum:
  24.07.2007 12:45:36
reagovat
nemam udelat ve Photoshopu znova ty cesty ? Trosku lepsi barvou atd ?