Skalní město

Kategorie >>Lezení>> Skalní město


Jelikož se kvapem blíží podzim, což pro lezce na Prachově znamená konec sezóny vydali jsme se s Míšou a Lukášem do skal, jak jinak než Prachovských. Našim cílem byly lehčí, oddychové cesty. Jako první nás Lukáš zavedl na Janebovu věž (cestu za IV), dále jsme pokračovali na Ameriku (cestu za V) a jako poslední cestu jsme si dali Mnicha( II.kový komín )

Janebova věž


(obr.1)
přístupová cesta k této věži je složitejší, buď přeskočíte zábradlí a sejdete z vyhlídky, nebo přeskočíte zábradlí z žluté cesty, proderete se houštím a vystoupáte asi 3 metrový komín.
Na této věži lezl již dříve Lukáš cestu Stará cesta IV. Tudíž jsme si ji chtěli také zkusit. Cesta začína ze země od SV hrany kde nejprve polezete na malém balvánku a poté přes šikmou spáru vlevo. Do balvánku si hoďte první smyčky, bude se Vám hodit. Rukama tedy berete spáru ubíhající k JV hraně, na nohy zde naleznete též spousty chyObrázektů, stačí jen koukat. Jakmile dolezete ke hraně, oběví se pod Vámi několika metrový sešup, nýní budete vděčni za onu první smyci. Nyní nastává těžší chvilka, ale pokud běžně lezete cesty s ohodnocením za IV ani si ničeho nepovšimnete. Od hrany se pokračuje přímo vzhůru. Po 1,5 metrech narazíte na několik malých hodin, určitě je založte. Dále při cestě k vrcholu narazíte na spousty dalších ať malých či větších hodin až dorazíte ke krásnému slaňáku.

Cesta je tedy těžší v první části, po překročení hrany následuje pozitivně nakloněný terén, spíše 'choďák' obtížnosti do II. Po cestě jsem dal přes 8 smyček, jak plochých tak i některé kulaté.

Celkově bych ohodnotil cestu jako lehčí cestu za IV.

Americká věž


Zde nás Lukáš nalákal na krásnou hvězdičkovou Jižní V cestu. Když přelezete přes malé předskalí k jakému si bříšku uvidíte nedaleko kruh. Na bříšku si založte jištění a pokračujte přímo vzhůru. Jakmile se postavíteObrázek na polici, cvakněte si kruh. Nyní Vás čeká jeden těžší krok. Vlevo na polici uvidíte malý balvánek. Jsem sem dal nohy a levou rukou se chytil na hraně. Zde nahmatáte malé hodiny, chyťte je správně a buďte si jistí,že Vás lecá ruka udrží. Pravou nohu zapřete do skály a na pravou ruku si najdete jeden z menších chytů. Nyní si popolezte nohami a jakmile budete dost blízko aby jste chytli pravou rukou další hodiny udělejte to. Podařilo se? Super, tu těžší část už máte za sebou. Nyní traverzujte směrem vpravo. Po cestě narazíte na spoustu krásných hodin za které se budete pevně držet a ani Vám nebude vadit mírný převis. Některé z hodin jsou tak veliké, že do nich vrazíte celou ruku. Byl by hřích, aby jste kolem nich nedali smyčku, ale pozor, držet se jednou rukou a vázat uzlík je mírně náročné. Proto pokud máte 120cm šité smyce, je obhoďte kolem hodin a cvakněte preskou či karabinou. Jakmile přetraverzujete několik metrů vpravo uvidíte ochozenou cestu přímo vzhůru. Vydejte se jí a po cestěObrázek založte ještě jednu smyčku do hodin po pravé ruce. Nu a už jste na pozitivně nakloněném terénu, spíše polici. Vlevo uvidíte krásný nový slaňák. Při slaňování dolů, použijte prosím zde pro to postavenou železnou hrazdičku, aby se skála ničila přeci jen o trochu méně.

Cesta je pouze několik metříku dlouhá, ale zato moc krásná. Kromě kruhu jsem založil ještě 4 smyčky. Problémem bude pro menší lidi od 175cm dolů v onom problematickém kroku popsaný výše.

Cestu hodnotím pro menší lidi jako poctivou a nádhernou cestu s obtížností V.

Mnich


(obr.3)
Snad každý kdo zavítal do Prachovských skal, uviděl nejvyšší skalku s českou vlaječkou. I my jsme ji zahlédli :) Řekli jsem si tedy, že zkusíme na závěr onen krásný komín Stará cesta II.
Tato cesta byla poprvé lezena již před 100 lety a to v 4.10.1907 ( J.Hendrych, J.Kubín ). Jedná se o krásný komín v kterém alespoň jednou zaštandujete. Připravte si tedy sebou více smyček a materiálu než normálně. Komín vede středem východní cesty přes několik polic, v kterých ( minimálně ve 3 ) se dá založit dobrý štand. Po cestě dáte spousty jištění, tak toho hojně využívejte a nespoléhejte se pouze na heslo Z komína vypadne jen blbec. Leze se tedy pořád vzhůru komínem, před vrcholem potkáte poslední plošinku, kde se dáte po pár metrech vlevo a naleznete zbrusu nový slaňák.
Pro slaňení je třeba minimálně 50 metrů dlouhé lano. Slaňuje se na 2x. Po 20 metrech slaňování profrčíte kolem plošinky a druhého slaňáku, tak zde nezapomeňte zastavit a znovu vše připravit na slaňění. U druhého slňáku dejte pozor, lépe zakřičte dolů, že hážete lano, bo tam chodí spousta turistů. Lano Vám stačí akorát na zem.

Cesta to je krásná, jak nahoru, tak i slaňování komínkem Vás uchvátí. Na nic záludného jsme zde nenarazili.
Doporučuji ji všem.


Fotogalerie


Všechny fotografie ze skal si prohlédněte v gallerii.

Vysvětlivky


slaňák - žluté kolečko
smyčky - zelené kolečko
kruh - červené kolečko
cesta - modrá čára

HORE ZDAR
Souvisejicí články
Horolezecké uzly - osmičková smyčka
Skály Roviště - Střední Čechy, lezeníObtížnosti 3-10
Skály Černolice - Střední Čechy
Horolezecká stěna Free Solo, Praha - Chodov
Horolezecká stěna TendON SmíchOFF, Praha 5, Smíchov.
Horolezecká stěna Gutovka, Strašnická, Praha
Jistění horolezce pomocí ATC - kyblíku
Reakcionář, obtížnost IV - Prachovské skály
Horolezecké uzly - Prusíkův uzel, prusíkování při slaňování
Skály v Hlubočepích - Praha
Prachovské skály - info o vzniku
Mnich (Rytíř, Modlitba skal, Ruka) - Prachovské skályčíslo 159 v mapě Prachovských skal
Ilja Špitálský - Prachovské skálydw
Tři sedla - Severní věžlezeni na Prachově
Babamalá věžička v Suchých skalách
Kočičí jehlaprachovské skály
Krákorkaseverovýchodní cesta III
Náprstkova věžvýchodni cesta IV
Outdoorová stěna Strahov.Areál SUZ, koleje Strahov, ČVUT.
Mamut Sobotkanová stěna
Bella Vista & Vyhlídková věžzašli jsme kousek blíže ke skaláku
U Mouřenínamoje dlouholetá výzva Mravenčí věž
Cibulkalezecká stěna v Praze
Suché skály IIopět jsme vyrali k Turnovu
Babinec IIpokračování předchozího článku
Babinecseriál o lezení na Prachově
Klíšťata na Prachověnoční můra lezců i zbytku populace
Zvěřinec I. - Studená roklemalé skalky spíše štěky
Suché skályprvní lezecká navštěva těchto skal
Stěna Strašnicemalé info o venkovní stěně v Praze
Lezecké a boulderové stěnyseznam otestovaných stěn
Vloženo: 22.09.2007 19:44
Přečteno:4282
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 4 Hodnocení(jako ve škole): 2.5
 

Komentáře (1)

   -     Nový Komentář
Autor:
 MM
Datum:
  24.10.2012 17:21:17
reagovat

Letos jsem si vylezl opet na Mnicha kominem II, tentokrate solo. Prijemne je na tom fakt, ze cesta neni exponovana, stale pod sebou mate nejakou z mensich polic.