Recept buřty s pivem II

Kategorie >>Vařeni s mizikem>> Recept buřty s pivem II


 

Anotace

Jednoduché pikantní jídlo, jehož charakterickými rysy jsou pronikavá, nezapomenutelná chuť, rychlá a nenáročná příprava, kterou hravě zvládne, jak kuchtík začátečník, tak i pokročilejší kuchař. Vhodné pro všechny věkové skupiny. Oblíbené zejména pány s azbestovými ústy. Nevhodné pro vetariány, vegany a abstinenty.

Úvod

Tento recept jenž má dlouholetou tradici pocházející z dávných kořenů sahajících více než 14 let do historie, je opředen mnoha historkami a podivnými příběhy. První zmínky byly nalezeny v kronice mále vesnice Zajakury, která byla ve svoji dobu touto pochutinou vyhlášena po celém KráloveObrázekhradeckém kraji. Kuriozitou je, že na několik málo obyvatel této vesnice připadá přibližně 27 receptů tohoto jídla jen s několika málo obměnami. Každá chalupa, jeskyně měla svůj recept, který byl rodinou předáván z generace na generaci. Jak se můžeme dočíst v kronice, toto jídlo zde bylo natolik oblíbené, že se kvůli němu dokonce vedla i válka trvající několik let. Válka počala výroky nejstaršího z obyvatelů vísky: ”To jídlo již nemohu pozřít”. Po těchto slovech byl starý mudrc vykázán za hranice nejvzdálenějšího pozemku, kde se spojil s obyvateli vedlejší vesnice, která již dlouho záviděla slávu Zajakurům a rozpoutal nemilosrdnou válku. Výsledkem této války bylo upadnutí tohoto jídla v neliObrázekbost obyvatel v celém kraji a tím i ztrátu věhlasu vísky. Základními surovninami jsou buřty, feferonky a pivo. Příprava pokrmu trvá přibližně 30-35 minut.

1.1 Ingredience

Pro přípravu jídla budeme potřebovat následující suroviny: buřty s pivem

1.2 Příprava

Než začneme s vařením, připravíme si jednotlivé suroviny. Nejprve oloupeme buřty, abychom je zbavily tenké leč težko stravitelné kůžičky a poté je nakrájíme na 8 – 13 milimetrové plátky. Úhel řezu plátku by se měl pohybovat v rozmezí 45-60° od základny buřtu. Oloupeme cibuli a nakrájíme na kolečka o tloušce v rozmezí 7 – 12 milimetrů. Jako další věc si připravíme feferonky, ty nakrájíme na co nejtenčí části, tím zaručíme, že pálivá složka bude využita na maximální možnou míru. Nesmíme zapomenout nakrájet chléb na plátky, jejichž ideální tlouška se pohybuje v rozmezí mezi 4 - 5 milimetrů. Nejdůležitější část připravy je dát vychladit džbánek piva. Jako poslední krok nalejeme na pánvičku olej a položíme na kamna na mírný plamen.

1.3 Vaření

Jakmile má pánev správnou teplotu, to zjistíme pohledem na indikátor teploty Termospot, či vložením kapky vody do oleje, vložíme nakrájené buřty a pečeme dokud se jejich povrch nezmění na dozlatova opečený. Toto může zabrat přibližně 10-15 minut v závislosti na počtu buřtů, plochy pánve a ohni. Dosáhneme-li kýženého vzhledu, vložíme buřty do hrnce a na pánvičku přidáme cibuli místo toho cibuli. Opět ji smažíme dokud povrch trochu nezesklovatí. Poté cibuli předáme do hrnce zalijeme černým pivem a přidáme ostrý kečup. Celé to řádně mícháme až dostaneme jednorodý mix a za stálého varu necháme probublat přibližně 10 minut. Ke konci vložíme přiravené chilli papričky ( feferonky ). Začátečníkům platí varování - míň je víc, s chilli papričkama to tedy nepřehánějte. Podle chuti můžeme přidat další koření - červená paprika nebo též sušená paprika. Vaříme ještě dalších 10 minut a poté odstavíme hrnec mimo oheň a necháme 20 minut odstát.

1.4 Podávání pokrmu

Mezitím co se nám hotové jídlo louhuje připravíme si hluboké talíře a skleničky na pivo. Nejlépe pullitry do nichž nalejeme z již dostatatečně vychlazeného džbánku potřebné množství piva. Buřty s pivem podáváme s nakrájeným chlebem, který jíme na způsob chlebových knedlíků ( tj. namáčíme v omáčce a jíme stejným způsobem jako houskový knedlík )

1.5 Vylepšení

Posupem času se přislo na několik vylepšní tohoto prastarého receptu. Místo obyčejných buřtů se často přidává i kolbása v poměru k buřtům 3:5. Chuť se tím ozvláštní a jídlo získá jemnější chuť. Další velmi zajímavou úpravu receptu jsem se dověděl od nejstarší obyvatelky Zajakur, paní Blažkové, která buřty před smažením posype vrstvou čeného pepře a zalije worchestrovskou omáčkou.

1.6 Další variace na recept

Jelikož jsem přesvědčen že Vám jídlo velmi chutnalo chci se s Vámi ještě podělit o několik dalších možných variací na recept Buřty s pivem, které jsem opět čerpal od domorodých obyvatel vísky Zajakury a též zmínit několik důležitých vypozorovaných metod a věcí ze staré kroniky.

1.6.1 Zapečené buřty alá Rumcajz

Buřty podélně nakrojíme do dvou třetin výšky. Do vzniklých zářezů vložíme po 2 plátcích cibule. Připravené buřty naskládáme do pekáčku těsně vedle sebe. Okořeníme je paprikou nebo chilli kořením, podlijeme pivem a kečupem. Podléváme tak, aby byly buřty ponořeny asi z poloviny. Zbylou cibuli přidáme do omáčky. Troubu předehřejeme na 250 °C. Buřty na černém pivě pečeme odkryté asi 20 minut, až se kečup spojí s pivem do hladké šťávy. Buřty v černém pivě podáváme s černým chlebem, pečivem, rýží nebo knedlíkem.

1.6.2 Buřty s pivem a fazolemi

Buřty nakrojíme “ na ježka “ a vyskládáme do pekáčku. Přilijeme přibližně 3/4 láhve kečupu, půl láhve černého piva, přidáme špetku koření – červené papriky, kari, nebo mexické čumy a 4 cibule nakrájené na velimi malé kostičky. Poté namačkáme 4 stroužky česneku, přidáme lžíce cukru, špetka skořice a konzervu fazolí v rajčatovém zálivu. To všechno v pekáčku promícháme a vložíme do předem rozehřáté trouby na 200° C na 30 minut. Poté snížíme teplotu přibližně na 160° C a necháme dalších 30 minut dopéci. Po celou dobu vaření pravidelně mícháme v 10 minut intervalech a otáčme buřty tak, aby byly neustále polité omáčkou. Podáváme s bramborama nebo čerstvým chlebem nebo zapečenu rýží.

1.6.3 Horský recept

Buřty z jedné strany nařízneme, ale neprořízneme. Vymažeme hořčicí, vložíme na drobno nakrájenou cibuli, plátky česneku i feferonek. Sepneme párátky (doporučuje se i svázat nití) a vložíme na pekáč vymazaný vepřovým sádlem. Hojně posypeme cibulí a trochou česneku, zalejeme palivým kečupem a asi do poloviny buřtů černým pivem. Buřty nahoře nařízneme jako hřebeny. Dáme péci do trouby, postupně podéváme zbytkem piva a pravidelně každých 5 minut otáčíme dokud se nevytvoří kůrka po celém buřtu. Podáváme s americkými brambory.

1.7 Závěr

Na závěr se Vám chci pochlubit výsledky ankety, které se zůčastnilo přes 121 degustérů a v němž suveréně vyhrál původní starý recept. Dále se vzorcem který jsem objevil při zkoumání staré kroniky a který podle dosud žijících pamětníků určuje počet návštev wc po požití feferonek, piva a chleba v zavislosti na váze, výšce osoby a indexu ostrosti feferonek. Přeji Vám nezapomenutelné zážitky při vaření a dobrou chuť! První recept buřty s pivem
dokument ke stažení - buřty s pivem


Literatura:

[1] Neznámý autor.: Kronika vísky Zajakury. Zajakury: 1993.

[2] Internetové odkazy, dodám přístě, zapoměl jsem přesné url



Souvisejicí články
Jak se dělá Arménský tradiční chléb
Kuřecí stejk Mizik Powa
Oběd z ledničky, plesnivej
Sójové, rýžové či kukuřičné řezy s máslem a rajčetem.Rychlo receptura
Těstoviny s uzenýmKulinářská pochoutka z dílny mizici.com
Gulášovka za pár minutRychlorecept
Špenátový koláčExterní šéfkuchařka mizici.com
Jarní salátrychlý a nenáročný recept
Gulášovka xtrm.stanislav popela
Vylepšení pizzy ze supermarketu.Pokus dodat aspoň trochu chutě.
Kuře na leču s pomerančem.Rychlorecept - max. 5 minut.
Gulášovka Cartmanova pálící prdelRychlorecept polívky sáčkaté.
Okurkový salátrychlorecept, tradičně české provedení
Kuře na Hawaii způsobRychlorecept.
Česnečkou na nachlazeníRychlorecept.
Mizící kapsadíl šest a půl z velké knihy receptů
Cobák na pivupsáno za přispění externího dopisovatele
Mizik stejk ze zkaženýho sejraedice vaříme ze zkažených surovin
Brambory s tvarohemJak jedli tvaroh jihočeský sedláci, zatímco masové kolegy z Chlumce věšeli
Buřty s pivemrecept na jídlo s pronikavou chutí.




Vloženo: 02.05.2007 23:31
Přečteno:17817
Autor: Martin Mizera

Hlasů: 15 Hodnocení(jako ve škole): 1.6
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář