Brambory s tvarohem

Kategorie >>Vařeni s mizikem>> Brambory s tvarohem


Tento článek vznikl za účelem popularizace zapomenutého jídla silných a nekompromisních jihočeských sedláků. Takže tady máme pro změnu jedno jihočeský jídlo.

 

Jak řekla jedna zasloužilá pracovkyně z ukrajiny (úkáčko) v Preimesseru v Jičíně (sklad pro automob.průmysl): \"V čechy jést hódně kráf, posmatrila sem velke héjno\". Dí pravdu, z jihočeské krávy se vyrábí výborné produkty, jedním z nich je taktéž jihočeský tučný tvaroh. Z tvarohu je možné připravit mimo jiné taky jedno super jídlo a to brambory s tvarohem. Tvaroh se používá zásadně tučný, protože nejsme žádný vitamínový paka. Nejjednodušší a příprava tvarohu je z tvarohu ve vaničce, jen se vyklopí na talíř. Trochu složitější příprava je s tvarohem v \"kosce\", musí se složitě míchat vidličkou za přilévání mléka metodou per partes. Cílem je nemít v tvarohu hrudky. Připravený tvaroh by měl mít trochu větší hustotu než je hustota jogurtu. Tvaroh je možné míchat v mixeru, výsledný produkt je o poznání chutnější než při použití klasické vidličky. Cenově vychází brambory s tvarohem na nějakých 20 korun (tvaroh tučný Polabské mlékarny - v tesku za 12,90Kc). Do tvarohu je možné před mícháním přidat trochu krájené cibule (na jemno) nebo česneku (tenké plátky nebo třený česnek).

 

Nejdůležitější ba přímo kritická fáze přípravy brambor s tvarohem je solení. Neznalec solí zásadně per partes - nemá odhad. Přesolení se pozná lehce - tvaroh je slaný jako sviň, přesolení je možné odstranit přilitím mléka nebo ještě lépe přidáním dalšího tvarohu. Nedosolený tvaroh je nakyslý a místo požitku máme leda křivou hubu.

 

Na přípravu

bude potřeba:

1 tvaroh

trochu másla

smetanové

krapet soli (zhruba 1/4 čajové lžičky)

brambor

talíř nebo na co se cítíme - příbor hrnec a talíř

 

(brambory zásadně menší velikosti, typ A - sálát, max typ B, ne žrádlo pro prasata)

 

Konzumace probíhá zásadně v poklidu nejlépe u klidnějšího filmu. Princip jídla popisovaný typickým uživatelem-strávníkem miziků je zhruba tato: chytneš horkej brambor z hrnce, dáš ho nebo s ním praštíš na talíř s tvarohem a zavřeš hrnec, ať zbytku brambor není zima. Rozkrojíš tvaroh na 2 až 3 půlky a jemně posolíš. Ukrojíš trochu másla - tak na špičku nože. Napíchneš rozpůlenej brambor na vidličku, nožem na nej dáš máslo a zezhora ho přiklopíš tvarohem a šoupneš vše do huby. Brambory je možné nejdříve oškrábat a poté uvařit nebo uvařit a poté oloupat.

 

Druhá možnost je chutnější, ale pracnější. Osvědčenej brambor byl vždy buď z hnojené zahrádky nebo salátový typ A. Je šikovnější vybrat nasládlý druh brambor.

 

Složení

na 100 g tvarohu (tučný z polabských mlékáren) Energetická hodnota 530 kJ (127 kcal) bílkoviny 9,6 g sacharidy 3,3 g tuky 8,4 g vápník 105 mg (asi 33% denní potřeby 80 kg průměrného nesportovce) složení na vaničku - 250 g tvarohu (spočítám za typického líného uživatele) Energetická hodnota 1325 kJ (317,5 kcal) bílkoviny 24 g sacharidy 8,25 g tuky 21 g vápník 265,5 mg (asi 82,5% denní potřeby 80 kg průměrného nesportovce) Vedlejší účinky jsem poctivým testováním nezjistil (výzkum probíhal a probíhá po dobu 5 let, 2-3x týdně), na šířku pasu nemá tak velký vliv tučný - netučný, nebál bych se toho (že tome :).

 

Toť vše.Souvisejicí články
Jak se dělá Arménský tradiční chléb
Kuřecí stejk Mizik Powa
Oběd z ledničky, plesnivej
Sójové, rýžové či kukuřičné řezy s máslem a rajčetem.Rychlo receptura
Těstoviny s uzenýmKulinářská pochoutka z dílny mizici.com
Gulášovka za pár minutRychlorecept
Špenátový koláčExterní šéfkuchařka mizici.com
Jarní salátrychlý a nenáročný recept
Gulášovka xtrm.stanislav popela
Vylepšení pizzy ze supermarketu.Pokus dodat aspoň trochu chutě.
Recept buřty s pivem IIEdit DM: vědecký výklad dle odborníka MM. :)
Kuře na leču s pomerančem.Rychlorecept - max. 5 minut.
Gulášovka Cartmanova pálící prdelRychlorecept polívky sáčkaté.
Okurkový salátrychlorecept, tradičně české provedení
Kuře na Hawaii způsobRychlorecept.
Česnečkou na nachlazeníRychlorecept.
Mizící kapsadíl šest a půl z velké knihy receptů
Cobák na pivupsáno za přispění externího dopisovatele
Mizik stejk ze zkaženýho sejraedice vaříme ze zkažených surovin
Buřty s pivemrecept na jídlo s pronikavou chutí.
Vloženo: 22.08.2006 01:12
Přečteno:10494
Autor: David Mizera

Hlasů: 12 Hodnocení(jako ve škole): 2.08
 

Komentáře (5)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Cerbi
Datum:
  21.06.2007 18:18:30
reagovat
Stará dobrá klasika.To mám rád.
Autor:
 Ewe
Datum:
  15.05.2012 18:18:37
reagovat

Mega mňumhum :) po přidání trošky pepře (ať se vzepře), soli a římského kmínu s česnekem do kraviččina pokladu - blaho, pánové :)

Autor:
 dm
Datum:
  15.05.2012 19:30:29
reagovat

ja jen tak mimochodem.. cetl jsem kraviccin podklad .. to je stejny jako poklad .. neni to nahodou spis kvalitni hovno ? :)

Autor:
 Ewe
Datum:
  16.05.2012 06:15:46
reagovat

Nenene, to už je pečení (koláčů), já sem ještě furt u vaření. ;)